Tema: Ukrajina
Pogledaj jedan post
Old 17.11.2007., 00:20   #79
Vidim da vas muči visina njihove plaće. To je informacija dobivena direktno od ukrajinaca. E sad to može varirati ovisno o branši, gradu i sl. Najskuplji gradovi navodno su Odesa i Kiev. Kažu da nije uopće problem naći posao ali je problem naći dobar posao sa dobrom i sigurnom plaćom. Puno njih radi i prima lovu na crno. Ljudi s kojima sam ja komunicirao radeu dobrim firmama. Ovi podaci o bdp nisu usporedivi jer ne uključuju rad na crno čega u ukrajini (ali i u drugim navedenim zemljama) ima puno. Posljedica je da je standard viši nego što se čini. Ali definitivno zaboravite predrasude o nekoj velikoj jeftinoći ili neka druga vremena kada sam i ja npr. u Češkoj promjenio 100 DM i nisam znao kako da ih potrošim...
Apsolutno i definitivno to nije tako jeftina zemlja kako se misli, naročito za strance koji ne poznaju druge kanale osim službenih i koji imaju viši nivo standarda a koji je često za poimanje ukrajinaca neka vrsta luksuza.
Vodka od 3 kn! ..zaboravi, to su bila neka druga vremena osim ako ne želiš špirit ili antifriz u vodki...Najjeftinija vodka od 0,75 l u dućanu bila je 9 kn...sasvim dobra je vodka "Hortica" (provjereno) od 18 kn za o,75 l ili "Nemirnof" od 37 kn za 1l.
Za cijene taxia ne znam jer sam obilazio sve pješice, bio sam smješten u strogom centru. A nekoliko puta sam se vozio tramvajem. To je znatno niža kvaliteta od ZETa ali je cijena vožnje 50 kopjejki (50 lipa!!!). Tramvaji su pouzdani. Ako želite uštediti raspitajte se kako tramvajem do centra i nema problema. Inače uz malo truda može ih se razumjeti kada pričaju ukrajinski.
Pokušao sam nabaviti grivne u Zg ali nisam uspio. To je egzotična valuta za naše banke i teško ju je naći. Nisam imao vremena tražiti i čekati. Sistem je otići u neku veću banku ili privatnu mjenjačnicu i naručiti grivne iz trezora. Mislim da bi tečaj mogao biti čak i povoljniji nego u Ukrajini...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom