Tema: Etruščani
Pogledaj jedan post
Old 19.08.2009., 12:34   #14
Quote:
Leper Messiah kaže: Pogledaj post
Bili su prastanovnici Apeninskog poluotoka, podrijetlo im nije odgonetnuto. Jedna od teorija je da su doselili iz Male Azije, no nije sa sigurnošću utvrđeno. Imali su razvijen osjećaj za glazbu i umjetnost. Pismo im je odgonetnuto, ali je jezik zaboravljen. Oko 88. pr.kr. su nestali i/ili asimilirani s Rimljanima?

Meni su najzanimljiviji narod, vjerojatno jer se malo zna o njima. Zanima me nešto više o Lanenoj knjizi, kako je etruščansko pismo završilo na mumiji? I tko bi bili nihovi potomci danas?

Evo pišite sve što znate o njima.
Joj... Toliko sam puta pisao o ovome da ne znam da li opet da pišem hehe Reći cu samo najosnovnije, sam Herodot ih je smatrao da su podrijetla iz Male Azije, ili točnije rečeno pokrajine Lidije, tome u prilog ide i Arheoloski pronalazak Stele, sa profilom ratnika, na otoku Lemnosu kod Male Azije, i natpisom pisanim na Grčkom Alfabetu i slično etrurskom. Postoji velika debata o toj ploči, no ono što je sigurno, tim jezikom su govorili stanovnici Lemnosa prije Atenske invazije, tko su bili ti stanovnici, nitko nezna, pa je Herodot možda bio u pravu. S ovom teorijom o podrijetlu Etruščana se slaže većina danasnjih Arheologa.

S druge strane imamo Dionizija iz 1 stoljeća koji se suprostavlja Herodotovoj tezi, i tvrdi da su Etruščani autohtoni narod Apeninskog poluotoka, izniknuo na tradicijama Vilanovljanske kulture, koji su bili na istome geografskom položaju prije Etruščana, u prilog svemu tome je pisao o kulturnim razlikama izmedju Etruščana i naroda Male Azije. I danas ima dosta Arheologa koji Etruščane smatraju nositeljima Vilanovljanske kulture, podrijetla iz srednje Europe.

Iako Etrurski jezik nije odgonetnut, može se usporediti sa Recijskim jezikom, Recij - Danasnja Austrija. Jedan povijesni izvor donosi podatak kako su Rečani potomci Etruraca koji su prilikom Galske invazije bili potisnuti prema sjeveru

Recijski jezik je vrlo sličan Etrurskom i pripada Tirenskoj jezičnoj skupini, zajedno sa onim jezikom otoka Lemnosa sa pronađene Stele.

Toliko od mene
-EXCALIBUR- is offline  
Odgovori s citatom