Pogledaj jedan post
Old 04.07.2011., 18:56   #74
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ja fakat ne razumijem što je to s našim školstvom i učenjem (forsiranjem) njemačkog jezika. Je li to zbog silnih generacija gastarbajetera rasutih po Njemačkoj, Austriji i Švici ili što?

Engleski je OK, njega se mora znati. Ali zašto je alternativa baš njemački? Zbog nastavnog kadra koji bi mogao ostati bez posla? Pa nek' se prekvalificiraju, majku mu... Svaka druga struka može ići na prekvalifikaciju kad prestane ili se smanji potreba za njom, ali prosvjetare se tetoši k'o sredozemne medvjedice. Znam gomile ljudi u privredi, ne samo u mojoj firmi, koji su plaćali tečajeve talijanskog jer ga gospodarstvo traži, a u školama se uči samo u Dalmaciji. Sa francuskim je još gore, tečajevi su rijetki jer se ne može skupiti dovoljno polaznika (bar ovdje kod nas, znam po sebi), loše je i sa španjolskim, a izvozno orijentirane firme svijećom traže komercijaliste koji bi govorili neki drugi jezik osim engleskog i njemačkog.

Ali naše školstvo je ionako poznato po odnosu prema gospodarstvu i njegovim potrebama po šemi "baba šumom, deda drumom".
ne kuzim ni ja...kako je krenulo, RH ce uskoro biti primljena u EU...a trzishte ce se preko noci okrenuti sa par miliona na nekiliko stotina miliona...niti francuski niti njemachki nisu jezici biznisa(globalno)...nije mi intencija uvrijediti niti jednog govornika ova dva jezika...ali engleski i kineski su jezici koji su danas vjerojatno najbitniji...odnosno vecina ljudi se sporazumjeva na engleskom..vjerujem da se sredina moze naci...

mislim da bi bila dobra stvar kad bi engleski svima bio prvi jezik...a tek onda po izboru.IMHO
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom