Pogledaj jedan post
Old 11.12.2017., 19:02   #947
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Implicira li to da ti npr. eutanaziju ne bi odobrio baš nikad i nikom? Zašto se za životinju ima sućuti, a za čovjeka nema?

Ili drugi primjer...

U slučaju da je onaj Novak imao tu legalnu opciju i da ju je odabrao (ako ju ne bi odabrao, sve bi bilo isto):

a)
on bi danas bio živ ukoliko bi ga psiholozi (s kojima ovako uopće nije došao u kontakt) odgovorili

ili

b) Ako ga ne bi odgovorili, spasili bi se drugi životi kroz donaciju organa kojom je želio pomoći osobi koja želi živjeti


Obje te opcije koje proizlaze iz legalnosti su bolje jer na kraju imaš više živih.

A osim toga, na taj način i ne namećeš svoju volju, a što je oholo i nemoralno.
Novak je onaj 1 od 25 pokusaj koji uspije.

24 od 25 ih dakle spasi naprosto to sto nisu otisli na asistirano 100 posto sigurno usmrcenje.

Dakle, psiholozi bi morali odvratiti 24 od 25 samoubica da bi postigli isti uspjeh kao i sama nesposobnost samoubica da se ubiju bez med. asistencije.

Ja mislim da psiholozi nemaju sanse u tom trenutku kada covjek zbilja navali. Mislim da sansa postoji bas kod onih koji pokusaju pa prezive, onda su tek eventualno prijemcljivi za razgovor.

Po meni, ovako kako je sad vise samoubica prezivi i odzivi zivot do kraja. Ovako kako ti hoces bi ih vise uspjelo skratit zivot ali bi zato imao vise organa..

Bez obzira sto bi matematika bila bolja u tvom slucaju meni se to cini manje eticnim. Ne moze se jednima spsavati zivite tako da se drugima u krizi daju sredstva za usmrcenje.

Ponovo, novak je 1 uspjesan suicid na kojeg ide 24 pokusaja tj. prezivjela. Gradis slucaj na bazi tog jednog slucaja u kojem bi bilo bolje da je on mogao donirati organe jer se uspjesno ubio. Da, u slucaju novaka to bi bilo bolje. Ali i gnoriras preostalih 24 slucaja u statistici koji bi prezivjeli sami od sebe a koje bi tvoji doktori i psiholozi lako moguce ubili. Ispada - za organe. I zato ti kazem brze bolje.

Realna sansa za spas i odvracanje od sucida postoji tek *nakon* neuspjelog pokusaja. Ako je svaki pokusaj uspjesan oduzeo si tu sansu svim tim ljudima i njihovim bliznjima. Organi ne mogu to opravdati eticki.


Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom