Pogledaj jedan post
Old 10.07.2013., 23:44   #37
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
- zakon o fiskalizaciji i pravilnik ne spominju račun za predujam (nažalost)

- mjesta gdje se spominje predujam su brošura porezne uprave i na stranicama porezne uprave, u najčešćim pitanjima i to ovako:

Zaključila sam da su se u objašnjenju držali starog Zakona o PDV-u koji nije na snazi već tjedan dana.
I što sad? Hoćemo li nastaviti raditi kao i dosad, jer smo se prilagodili fiskalizaciji nedavno (uz dovoljno učinjenih troškova) ili moramo mijenjati sve: i fiskalizaciju i predujmove? Pretpostavljam da ćemo od svih savjetodavnih kuća dobiti odgovor da to nije neki problem.
Čak nisam ni ljuta, tužna sam!
je u pravu si, piše u nekoj od brošura, napisao sam po sjećanju.

jedan od mojih scenarija ja slijedeći :
- napravim ponudu
- po uplati predujma izdajem račun za predujam - po potrebi ga fiskaliziram
- može biti još predujmova, za svaki izdajem račun za predujam i na tim računima obračunam alekvotne iznose PDVa
- po isporuci, a prije kreiranja konačnog računa, program samostalno napravi novi račun koji nazive "Storno računa za predujam" s negativnim iznosom ukupnog zbroja svih računa za predujam i sa istim načinom plaćanja koji je naveden i na konačnom računu.
- kreira se konačni račun na ukupan iznos s ukupnim porezom, s tim da odmah ispod "Iznos računa" pišem "Ukupno uplaćeno predujmovima" i na kraju "Još za uplatiti".

Sve je sa svojim datumima događanja.

Novi Zakon u stvari ukida samo ovaj "Storno račun za sve predujmove", i tu je "stavku" potrebno prikazati na konačnom računu kao odobrenje za dosada uplaćene predujmove, ali s prikazom iznosa i poreza odobrenja, pa se u stvari knjiži samo "Još za uplatu".

Postavlja se još i pitanje knjiženja!? ali - nisam knjigovođa.

(ovaj put' su izmjene veći problem knjigovođama. programeri samo navedu dropdown "Tip pretporeza (ili poreza)" i unutra sve moguće opcije - a koju će korisnik odabrati : "e to morate pitati Vašeg knjigovođu"
trokut is offline  
Odgovori s citatom