Pogledaj jedan post
Old 20.03.2014., 19:23   #8
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
(1993. je vec pao nobel za "obicne" gravitacijske valove)
Hulse-Taylor? Da, ali to je debelo neizravna detekcija..ako se za to dijeli Nobel, onda ga je mogao dobiti i Hawking za zračenje koje je potvrđeno nekakvom analogijom sa zvukom na nekim kantama ?


Quote:
Ako s vremenom inflacija bude "potvrdjena" (za sada je samo vjerodostojnija od ostalih modela jer lakse uklapa pronalazak)
Da, ali baš se nešto predobro uklapa ako se ispravno sjećam onih krivulja gdje se ona o predikciji sitnih razlika temperature CMB gotovo sasvim poklapa sa izmjerenim.

Od početka je meni tako nešto dovoljno za okladu da je inflacija veliki favorit za naša kozmološka nagađanja.

Zar konkuretnske teorije nisu jednostavno preslabe?


Quote:
i dalje je pitanje tko ce od teoreticara dobit nobela. Prvu inflaciju je predlozio Guth, dakle on je uveo paradigmu.
Po meni logično je da bude Guth, ostalo je varijacija na temu. Ipak je on inflaciju izvukao iz rukava da bi mjerenja kasnije pokazala nevjerojatno poklapanje. On je jebeni prorok, treba mu osim nobela dati kristalnu kuglu za babe gatare da vidimo što će još biti u budućnosti Još je bio čestičar, a ne kozmolog..


Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
Nisam siguran sta ce bit sa LISAom. LIGO je prototip, jeftiniji je (za pocetak jer je na zemlji) i vec neko vrijeme radi, al mislim da je zamisljen samo kao test.
LIGO sigurno jest test, teško je na zemlji napraviti pravi opservatorij gravitacijskih valova iz čega bi se nešto dalo zaključiti. Ali LISA bi to valjda bila.


Quote:
Kod LISAe je drugacije. Skuplja je ali je i sigurnija investicija, pogotovo sada kad imamo vec dvije neovisne potvrde postojanja gravitacijskih valova.
Zato i pitam..Po meni Hulse-Taylor nije mogao dati dovoljan impuls. Ali ovo bi moglo, ako interes ne bude kao na forumu


Quote:
Sto se astrofizike tice osim satelita Euclid, mislim da su opservatoriji za tamnu materiju i za neutrine, i eventualno nesto za gravitacijske valove tipa LISA nekako najinteresantniji u bliskoj buducnosti.
I ja mislim. Čak dajem LISA-i prednost nad detektorima tamne materije. Do sada ih je bilo dosta i nigdje nijedan WIMP. Ni izravno ni neizravno. Netko je tu nešto zajebao u hipotezi, ne može biti toliko neutrina, a nijedan WIMP. Koje su uopće konkurentske hipoteze za tamnu tvar osim WIMP-a? Ili onih tipa Randal-Sundrum?

Ovi za neutrine su isplativi...

Quote:
Zadnja stvar, primordijalni valovi koji su sad (navodno) nadjeni ne govore nista o crnim rupama, ali sugeriraju da je svemir prosao kroz jako kratak period ekstremno brzog sirenja.
Da, ali zar je moguće da postoje primordijalni gravitacijski valovi a ne postoje klasični, tipa kad se 2 crne rupe vrte jedna oko druge?

Ako prostor-vrijeme podrhtava na način opisan GTR, onda to valjda vrijedi u oba slučaja...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom