Tema: Meditacija
Pogledaj jedan post
Old 12.02.2004., 21:13   #20
meditacija (po jezicima koje ja poznajem) dolazi od engleskog glagola to meditate (to think calm thoughts in order to relax ) što promašuje bit diskusije koja se ovdje vodi.

meditacija označava grupu metoda za postizanje stanja bez-uma (no-mind) ali uz zadržavanje svijesnosti (inače smo u stanju dubokog sna).

svijesnost usmjerena na objekt (kao strijela ili vektor) predstavlja misao. skup svih misli je um. identifikacija sa umom (ego) je prepreka na putu do istine (čista svjesnost).

mi smo kao osobe (ego) identificirani sa svojim umom ali samo onim kultiviranim i svijesnim dijelom. sve (nama) neprihvatljive misli smo potisnuli (kulturno i društveno programiranje). ta energetska napetost između dva polja uma (svjesno-nesvjesno) je ono što mi u budnom stanju zapravo jesmo.

meditacija je duhovna disciplina širenja svjesnosti na nesvjesno polje uma i na taj način stvaranje jedinstva, uklanjanje svih napetosti te na koncu spoznaja istine (no-mind). mistici upozoravaju da je put svjesnosti izuzetno težak jer dolazi do rastakanja naše individualnosti i suočavanja sa najdubljim frustracijama (face to face) bez zagarantiranog ishoda. dakle cijena istine (po njima) je najveća moguća (za nas) - naše "ja" je cijena.

Zadnje uređivanje befoodturntoshit : 12.02.2004. at 21:51.
 
Odgovori s citatom