Pogledaj jedan post
Old 28.03.2013., 17:32   #12
Quote:
drvece420 kaže: Pogledaj post
Znači, recimo da imamo dva auta B kategorije koji se kreću jedan prema drugome. Jedan auto vozi 100km/h dok drugi vozi 200km/h. U trenutku kada se frontalno sudare, koji bi auto tj. vozač, po vama, imao više izgleda da prođe bolje u odnosu na drugi auto tj. drugog vozača, nebitno je što bi vjerojatno oboje možda bili mrtvi, ili bi pak oboje jednako najebali.

Ja ću objasniti svoje mišljenje, a vi ako smatrate da je krivo, ili da nešto zanemarujem, objasnite i potkrijepite nečime.

Po meni bi auto koje vozi 200km/h manje stradalo čisto radi toga jer auto od 200km/h će prenjeti veću količinu sile i energije na auto od 100km/h, nego što će auto od 100km/h prenjeti autu od 200km/h.

Ako bi aute nacrtali brzine (100km/h = 1 cm) onda auto od 100km/h ćemo crtati s lijeva na desno 1 cm, a drugi auto ćemo nastaviti tamo gdje je prethodna brzina završila crtajuci brzinu od 200km/h u smjeru u kojim se ona kreće, a to bi bilo s desna na lijevo. Ostaje nam rezultanta brzina od 1 cm u smjeru kojim se kreće auto od 200km/h, što bi po meni značilo da je to auto prenjelo veću brzinu, a i samim time vecu energiju autu koji je imao manju brzinu.

Sve ostale koje sam pitala to pitanje, rekli su da bi jednako nastradali, što bi po njima značilo da je jednostavno svejedno vozis li ti 10km/h i sudariš se s nekim tko ide 150km/h jer će svejedno oboje jednako najebati u tom frontalnom sudaru.
Šteta po čovjeka u sudaru dvaju auta je određena maksimalnom deceleracijom tijekom sudara koja je pak određena međusobnom brzinom automobila, masama automobila (veća masa manja deceleracija -> manja posljedica i obrnuto), duljinom zaustavnog puta (koliko je dugačka hauba), kvalitetom deformacije te haube što znači da bi usporenje trebalo biti što jednoličnije bez trzanja.

Ili u prijevodu, šteta će biti to veća ako je međusobna brzina automobila veća, ako imaš lakši auto s kraćom haubom i ako je konstrukcijski loše napravljen pa ne upija energiju ravnomjerno (loše je prošao na NASCAR testu).

Zakon akcije i reakcije kaže da kolikom silom prvo tijelo djeluje na drugo, istom takvom djeluje i drugo na prvo. Pošto su sile iste, akceleracije će ovisiti o masama. Što je masa manja akceleracija je veća, a time i šteta.

Nema potrebe uvoditi nefizikalne pojmove kao što je "dominacija".
Nije sudar sado-mazo seks.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom