Pogledaj jedan post
Old 22.10.2013., 01:02   #92
Vidi se da ovdje večina još uvijek živi u socijalizmu i u glavama im je kategorizacija plaća prema zanimanju.
Visina plaća vani ovisi isključivo o kojoj kompaniji je riječ i koliko je čovjek sposoban tj. koliko zna. Za primjer ću uzeti inženjere pošto sam i ja jedan od njih. Upoznao sam dosta ljudi vani i mogu vam reći da se plaće inženjera kreću od 2000 pa do 10000 eura i da zaista nema govora o nekom prosjeku jer prosjek ne govori ništa. Ako si sposoban, imaš iskustva i znanja i sreće da naletiš na dobru firmu imat ćeš bogovsku plaću. Ako pak nemaš sreće ni znanja ni iskustva onda ćeš gledati kako da platiš stanarinu, hranu i režije za tekući mjesec. Drugim riječima, nema nikakvih garancija da ćeš imati dobru plaću ali nema nikakvih garancija ni da nećeš. Sve ovisi.
To je i prednost rada vani. Ako se trudiš i učiš napredovat ćeš dok kod nas ništa. Koliko god se trudio rijetko koji gazda će ti povisiti plaću u skladu sa iskustvom i znanjem.
Zato i jesmo društvo mediokriteta i kretena na svim razinama jer se ne cijeni znanje a u skladu s time nit se plaća. Još uvijek vlada socijalstički mentalitet i kategorizacija plaća prema zanimanju. Doktori toliko, inženjeri toliko, frizeri toliko itd. itd. bez obzira na iskustvo i znanje.
Vani se u istoj firmi na istom poslu plaće radnika razlikuju i po par puta u ovisnosti o sposobnosti i znanju dok je kod nas to SF, u najbolju ruku onaj najsposobniji ima plaću 20% veću (i to sam dobro rekao). I zbog toga caruju mediokriteti. Zašto bi se trudio i radio kao konj kada je gazdi to svejedno, još i gore, gledat će ga sa podsmjehom.

I zato izbijte iz glava rasprave tipa vani frizer ima toliko, čistačica ima toliko, električar ima toliko. Kad dođeš vani dobit ćeš minimalac i to je realnost osim ako te netko ne zove kao stručnjaka. Dalje ovisi o tebi i tvojim sposobnostima dokazivanja.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom