Pogledaj jedan post
Old 03.10.2006., 04:36   #2
Quote:
Dišperan kaže:
ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas
Depresija je stanje smanjene psihofizi. aktivnosti u kojoj prevladavaju bezvoljnost, otežano i usporeno mišljenje, obeshrabrenost, tuga, bezrazložni osjećaji krivnje,bespomoćnost... sklonost samoubojstvu.
Postoji puno vrsta depresija, koje su često u kombinaciji s drugi, bolestima-dijagnozama.

Ona očito shvaća da ima psih. problem, i zato pruža otpor kad joj pokušavate
pomoći.

Što je veći otpor prema tuđoj pomoći, to je i bolest u većem stupnju.
Nažalost, potrebna je stručna pomoć -psihoterapija, na koju nikoga ne možete prisiliti ( osim u extremnim situacijama), jer ne-liječenje dovodi do pogoršavanja stanja, a samo od sebe neće proći.

Isto tako, nisam sigurna da se radi samo o depresiji, iako ima premalo podataka, mogu se i neki drugi problemi iščitati, ali na forumu se ne daju dijagnoze, ev, savjeti, prepostavke, razmjene mišljenja i sl.

Suprugu nipošto ne smijete okrivljavati za stanje, jer ona je u bolesti, kako postoje fizičke, tako posoje i psih. bolesti i poremećaji.

Okrivljavanjem, prigovaranjem, prisiljavanjem na neke stvari i sličnim ponašanjem samo ćete pogoršavati situaciju.

Pokušajte ju na liječenje motivirati, jer, puno ljudi ima predrasude od psihoterapija, sram, strah i sl.

Samo motivacijom možete ev.postići liječenje-može, za početak biti i zajednička, obiteljska terapija, mogu pomoći i lijekovi.

U svakom slučaju, morate shvatiti da je stanje vaše supruge stanje bolesti, da ona za svoju bolest nije kriva, i svakako na nju djelovati poticajno i motivirajuće u smislu podrške u i za liječenje.

Što se prije krene s liječenjem,i stanje se prije poboljšava.

Danas postoji puno metoda terapija, i ako se odluči, treba najprije obiteljskom liječniku/ci po savjet, uputnicu, preporuku i dr.
U krajnjoj liniji, i vi možete porazgovarati s obiteljskim liječnikon/com i zatražiti savjet i pomoć
Pozdrav
Neli is offline  
Odgovori s citatom