Pogledaj jedan post
Old 26.09.2008., 00:47   #20
Naravno da je moguće. Evo i 4 mogućnosti za Vrbu-Salix:

1. ugovor o darovanju, vidi Zakon o obveznim odnosima, čl.479., .......
-nužni nasljednici imaju pravo tražiti povrat darova u ostavinu radi nadopune njihovog nužnog dijela.

2. ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, Zakon o nasljeđivanju, čl.105.,.......
- ako je sklopljen ugovor o ustupu i raspodjeli imovine....., sve ono što je ustupljeno tim ugovorom ne ulazi u izračun nužnog dijela, jer su se njime potomci (bogami i bračna druga) suglasili i odrekli prava da traže uračunavanje ustupljenog u nužni dio. Naravno potrebna je ugovorna suglasnost svih potomaka, inače dotični ugovor neće biti sklopljen.
Eventualno bi onda mogao nastati ugovor o darovanju.

3. ugovor o doživotnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.579.,......
-ugovorom o doživotnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

4. ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.586.,......
Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga se strana obvezuje da će mu za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.


Ja osobno preferiram ugovor o ustupu (ako je obitelj "normalna"), sve ovisi o situaciji. Darovni ugovor ipak ima slabiju kariku, a to je dan kada darovatelj umre.

Također ti predlažem odvjetnika koji će ti pripremiti bilo koji od ovih ugovora, jer ipak kad nas zaboli zub idemo zubaru, kovaču smo išli u srednjem vijeku.
Pozz.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom