Pogledaj jedan post
Old 10.10.2012., 09:59   #40
Quote:
claudine kaže: Pogledaj post
ovako nekako. 31.09. sam si očitala struju. ... u 10 dana potrošila 473kWh
da vidimo:
* bojler od 10l radi cijeli dan - valjda je na termostatu jer kad se napuni, isključi se.
* frižider radi cijeli dan. i to je sve što radi po cijele dane.
tv i risiver rade prosječno 5 sati dnveno (nekad uopće ne palim, a nekad mi pravi društvo cijeli dan). laptop i zvučnici rade recimo prosječno 7 sati dnevno. žarulje - a ne znam, recimo da rade on-off prosječno 10 sati.
* kuhalo za vodu radi barem 4 puta dnevno. kuham skoro svaki dan - na struju. recimo da prosječno upalim štednjak 2 puta dnevno i da mi kuhanje traje između pola sata i sat. usisavanje 2xtjedno.
* do sad sam upalila 2 puta uljni radijator na najmanje. punjenje mobitela - 2-3 puta tjedno. ne feniram kosu.
* i veš mašina - 1 u tjedan ipo.
* imam peglu. koristila sam ju možda 4 puta. maksimalno pol sata.
u ovih 10 dana sam živjela normalno s tim prosječnim potrošnjama.
gotovo ništa nije na stendbaju.
stan je rupetina sa starim instalacijama, 3 osigurača sa starim brojilom. jednotarifno je. plava tarifa. jednofazno je.
a da. aparati su uglavnom starudija.
** šporet je ono malo đubre sa 2 kola i rernom.
** frižider star ko isus.
** bojler nije star, ali je drek.
može li mi itko objasniti kako sam mogla potrošiti toliko puno struje u 10 dana?
Vi kao da ste pisali scenarij predstave za Kerempuh.

Svi el. uređaji koji rade tako da griju, a koji troše el.en. za to grijanje, troše je u iznosu nominalne (deklarirane) el. snage toga uređaja (u W). Dakle, bilo koje grijaće tijelo (uljni radijator, glačalo, grijaća ploča na štednjaku ili pećnica u štednjaku, bojler na struju, priručno kuhalo, itd.) električne snage od npr. 2 kW (teoretski) troši 2 kWh el.en. u 1 satu.

Radom el. uređaja upravljaju termostati, koji ih uključuju i isključuju iz pogona prema zadanim parametrima (postavnim i graničnim vrijednostima temperatura), tako da ti uređaji realno troše osjetno manje struje u 1 h nego bi im bila maksimalna potrošnja pri non-stop pogonu. Uključivanje i isključivanje termostata na nekom uređaju ovisi od okoline na koju grijaće tijelo prenosi svoju toplinu i parametrima temperature zadanima na termostatu. Na taj način imate različite režime rada kućanskih uređaja, te oni niti ne troše struju na isti način, ali niti u isto vrijeme.

Sva grijaća tijela (na el. en.) najviše potroše el. en. pri početnom pogonu, odn. u vremenu dok se i sama ne zagriju i dok ne zagriju "okoliš" kojemu predaju toplinu na graničnu temperaturu koja je zadana na njihovom termostatu. Nakon toga perioda temostati uključuju i isključuju uređaj u gotovo jednakim vremenskim intervalima, a sukladno postavkama radne temperature uređaja na upravljačkom mu termostatu. Nakon početnog zagrijavanja, dakle, grijaći uređaji troše el.en. u iznosu od oko 40-60% njihove nominalne (priključne, deklarirane) el. snage.

Kod kućanskih uređaja koji troše el. en. izravno za neku vrstu grijanja "okoliša" je odnos potrošnje energije 1:1, odn. maksimalan (ili najnepovoljniji) u odnosu na druga trošila el.en., (elektronički uređaji (PC, tv, radio, ...) je ionako troše višestruko manje), pa treba vrlo racionalno gospodariti s kućanskim uređajima kojima je primarna funkcija nekakvo grijanje "okoliša" (jela, vode za pranje i kupanje, sobnog zraka, itd).
Za djelotvorno smanjenje troškova el. en. treba racionalno koristiti el. uređaje ako se već ne može utjecati na druge okolnosti zbog kojih nastaje prevelika potrošnja el. en. (slaba ili nikakva toplinska izolacija vanjskih zidova, podova i krova objekta u kojem se živi, itd.).

Zadnje uređivanje Shwake : 10.10.2012. at 10:06.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom