Pogledaj jedan post
Old 01.10.2005., 12:09   #83
student iz Kosovske Mitrovice

meni je to sasvim logicno. i ja sam se nekad bojala, recimo, spavat sama i plasila se uzasno provalnika. a onda sam skuzila da najvise zudimo za onim čega se najvise plasimo.

Nije logicno. Postoje tzv odbrambeni mehanizmi kojima rjesavamo unutrasnje konflikte, strahove i frustracije.
Ako si se neka bojala spavati sama, ti si podsvjesno koristila odbrambene mehanizme kako bi to prevazisla. U jednom trenutku taj tvoj strah je prevazicdjen i kompezovan.
E sad imas situaciju gdje se obracunavas sa svojim nekadasnjim strahom, i u situaciji si kad si supreiorna u odnosu na ranije. Jednostavno, takav je nacin djelovanja mehanizama odbrane.

Bihejvioralna terapija je ono sto sam napisao ranije.
To bi izgledalo ovako: Pripremio bih ti situaciju gdje ces morati uprljati ruke, izloziti se nekom svom strahu ili slicno, sa tim da ne bi imala mogucnosti da ruke operes ili da se sakrijes od toga cega se plasis.
Vremenom, ti bi navikla na novonastale situacije i ne bi ti bio vise problem to sto moras opsesivno da peres ruke.
naveo sam banalan primjer, ali analogijim moze se primjeniti na bilo koju situaciju.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom