Tema: Oporuka Q&A
Pogledaj jedan post
Old 11.09.2017., 19:46   #405
Quote:
escada4life kaže: Pogledaj post
Ako napišem oporuku u kojoj jasno i glasno kažem da moj muž ne dobiva ništa - dal to vrijedi u slučaju moje smrti ako i dalje budemo u braku ??
Meni su rekli da je oporuka moćna kao dokaz - ali da u tom slučaju ne može se ništa i muž svejedno dobiva stan ?
Oporuka uvijek vrijedi (s time da nasljednici trebaju biti određeni ili odredivi, pa je sigurnije napisati tko naslijeđuje nego tko ne naslijeđuje), ali ne možete isključiti nužni dio koji je u slučaju Vašeg supruga 1/2 zakonskog dijela. Niste ništa napisali o ostalim nasljednicima, ali recimo da imate samo kuću i jedno dijete, po Vašoj smrti bi bez oporuke muž naslijedio jednu polovinu kuće, a dijete drugu. Ako oporukom odredite da kuća u cijelosti pripada vašem djetetu, muž može istaknuti prigovor i u tom slučaju će dijete naslijediti 3/4 kuće, a muž 1/4. Ako ne istakne prigovor, dijete će naslijediti kuću 1/1.

I naravno da vrijedi ako budete u braku. Ako niste u braku, nemate bračnog druga pa nije zakonski nasljednik te ga ne morate ni isključivati iz naslijeđa.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom