Pogledaj jedan post
Old 23.03.2007., 22:50   #27
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Slavonija i Dubrovnik?

U svakodnevnom govoru je "reko", "slušo", "čito",...(umjesto "rekao, slušao, čitao), kao nazalost i bilo gdje u Hrvatskoj, osim u Dalmaciji (bez DU). U Dubrovniku cak nije niti "dao", nego je "do"!
. Jebala ih "snaša iz sokaka"! Zasto u sebe doma u primorskoj srednjoj Dalmaciji (a i tamo su bili Turci!!) nikad nisam cuo "peškir, sokak, komšija, maltene, bašta, ubijediti, bukvalno",
osim u dalmaciji gdje je : "reka", "sluša", "čita" , a također i "skužija" , "molija", "patija"....
za snašu iz sokaka mo'š komotno odjebat' pa ak' 'oće nek me i sedam puta bannaju. (šta je, nije te ni jedna htjela pa imaš neke komplekse?)
Zašto "u sebe doma u istočnoj Slavoniji" (iako moram priznat nije baš bilo puno talijana) nisam čula "šugaman", "kala", "skaline", "kušin", "škovacin", "škužajte", "afanati", "pitura", "ponistra", i da netko na kraju riječi umjesto slova "m" upotrijebi "n"?
nisam htjela da se u ovo pretvori, ali oduvijek sam slaba na provokacije i netoleranciju.
zašto se svađati oko razlika u govoru? mi imamo mađarizme, germanizme i turcizme, na Jadranu su dobro uočljivi višestoljetni utjecaji Italije i to je to. cijenim dalmatinski govor jer je dio hrvatskog jezika pa tako očekujem da se cijeni i moj govor. ne vidim problem u šoru, sokaku, komšiji, psima avlijanerima i kapiji...to je dio šokačkog folklora, a btw šokci su poznati kao veliki katolici i hrvati pa je smješna pomisao o srbizmima i srbovanju. a bećarci, kola i tambure se ne bi smjeli miješati s narodnjačkom kuruzom koja navire s istoka. dajte proučite malo etnologiju i probudite svijest o svojoj domovini, običajima, tradiciji i folkloru pojedinih krajeva da ne dolazite s predrasudama i dezinformacijama.amen
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom