Pogledaj jedan post
Old 16.01.2017., 22:52   #296
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nikako da prokomentiras zasto je pilot wave teorija natezanje? Npr onaj clanak gdje su mehanikom fluida uspjeli simulirati single i double slit eksperimente na makro razini itd?
Ovo je ta tema na kojoj sam 'stao'. Zašto ne komentirati ove eksperimente koji su tobože u korist neke interpretacije.

Gotovo da nema neke interpretacije koja nema iza sebe neke pokuse koje tumači u svoju korist.

Međutim, da je to zaista tako, ne bi se zvale interpretacije.

Još prije 15-ak godina sam odustao od tumačenja interpretacija kada sam vidio eksperiment 'u korist' kopenhagenške interpretacije..

Quote:
Necu se praviti da razumijem matematiku iza teorije struna, ni izdaleka, pa ne znam kako ti dozivljavas ovaj tekst ali meni se cini iz onog sto razumijem da uzrocno-posljedicni lanci koji izlaze i vracaju se u nas svemir se tesko mogu doimati nego nasumicni - u tom nasem svemiru? Ako nesto "izadje" van i tamo vrsi nevidljivu interkaciju neko arbitrarno vrijeme prije nego opet pocne vrsiti interakciju s nasim svemirom, kako se to moze ciniti nego nasumicno?
To je zapravio dio M-teorije gdje su gravitoni zatvorene strune i nisu vezane za lokalnu branu, što je ujedno i potencijalno rješenje tzv hijerarhijskog problema. O nelinearnosti i zapetljanosti svakog pokušaja kvantizacije gravitacije smo znali i prije M-teorije.


Quote:
Ako moram spekulirati, rekao bi da pocetak svemira je mir, bonaca iz kojeg krece kaos dok se ne "potrosi" i svede na mir, bonacu iz cega opet krece kaos.
Dobro. Osnovna stvar je u tome što taj mir mora biti 'ništavilo' s obzirom da je prostor nužno ispunjen kvantnim poljima i u njima zbog Heisenbergovog načela ne može biti mira.


Quote:
Ako pitas da li moze neki proces u stvarnosti biti "fundamentalno nasumican" prema onim mojim strogim kriterijima: ja ne mogu biti siguran u to, vec sam rekao da je to nemoguce dokazati pa je nemoguce i biti 100% siguran.
Onda smo tamo gdje smo bili i na početku.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom