Pogledaj jedan post
Old 20.04.2017., 11:27   #66
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Možeš li mi objasniti kako to da je reis Kavazović čestitao Božić: https://www.klix.ba/vijesti/bih/reis...ozic/160106071
Kako to da njemu nije bogohulno, a tebi koji ovdje ljudima objašnjavaš teologiju (ili se bar držiš da ju poznaješ) to je bogohulno.

Pitanje:

Esselamu alejkum!

Cijenjeni alime, pročitao sam Vaš odgovor u kome dozvoljavate čestitanje nevjerničkih praznika (konkretno božića). Ja bih volio da ste u Vašem odgovoru citirali mišljenje nekog od hanefijskih autoriteta budući da se obraćate ljudima koji slijede hanefijski mezheb a i Vi se sami pozivate na Ebu Hanifu, rahimehullah. Koliko je meni poznato svi hanefijski učenjaci bez iznimke žestoko osuđuju čestitanje nevjerničkih praznika, a neki od njih taj postupak smatraju nevjerstvom, pa ne znam po kojoj osnovi je dozvoljeno čestitanje vjerskih praznika ljudima koji su iskrivili svoju vjeru i čija "vjerska" ubjeđenja Kur'an i Sunnet tretiraju nevjerstvom?!



Odgovor:

Esselamu alejkum!

Pitanje čestitanja nemuslimanima njihovih vjerskih praznika ne treba dizati na nivo akaidskog pitanja, već ga posmatrati kao praktično-pravno pitanje koje spada u domen sijase šer'ijje ili društvenih odnosa. To što se nekome čestita njegov vjerski praznik ne znači podržavanje bilo čijih doktrina i vjerovanja s kojima se ne slažemo, jer kad bi se stvari tako posmatrale, onda bi se i poseban status koji Kitabije imaju u muslimanskoj državi, ili Poslanikovo a.s. primanje kršćanskih delegacija u džamiji, mogao tako tumačiti. Tom činu (čestitanju) ne treba davati značenje koje mu ne pripada. Radi se o uobičajenim, kurtoaznim čestitkama koje jedni drugima upućuju sljedbenici različitih religija, ni manje ni više od toga. Stavovi koje ste citirali u Vašem pismu izgrađeni su i izrečeni u drugačijim društvenim i historijskim okolnostima, kada je na snazi bio sistem odnosa "darul-islam: darul-harb" i to pitanje su posmatrali sa akaidskog aspekta.

Evropsko vijeće za fetve je u fetvi broj 133 zauzelo stav da je to čestitanje, kao izraz dobrih međureligijskih i međuljudskih odnosa, dozvoljeno.
Islamskazajednica.ba
Pitanje:
Selam alejkum,

Po kojem osnovu je u islamu dozvoljeno čestitanje božića ili vaskrsa kršćanima, a da nije širk?



Odgovor:

Esselamu alejkum!
Evropsko vijeće za fetve kojim predsjedava dr. Jusuf Karadavi donijelo je fetvu o dozvoljenosti čestitanja praznika nemuslimanima (Kitabijama) kao znak međusobnog uvažavanja i dobre komšijske komunikacije. Čestitanje praznika nije pripisivanje Allahu druga, jer se samim čestitanjem ne legitimira ispravanost ove ili one dogme. To jednostavno ne treba dizati na nivo vjerovanja, već ga treba tretirati kao praktično-pravno (fikhsko), a ne akaidsko pitanje. Znamo da ima i drugo mišljenje prema kojemu je to zabranjeno.
Islamskazajednica.ba
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Ti ne možeš jer si vehabijskog pogleda, ili?
Zašto bi odmah da me kategorizuješ?

Uvijek sam svojim radnim kolegam čestitao njihove vjerske praznike. Kad je božić u ptanju nisam koristio frazu "Sretan božić".

Interesuje me, da li bi ti meni čestitao: "Sretan ti dan kad se istinski i Jedini Bog Allah objavio Svijetu"?

Čestitku sam sročio (izmislio), da ide kontra tvog vjerovanja. Stoga pitam, da li bi tako čestitao?
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom