Pogledaj jedan post
Old 08.12.2017., 03:03   #175
Imam ja vjeru, svoju vjeru, i imam je dapače više nego svi oni sa svojim smiješnim ceremonijama i svojim sljeparijama! Naprotiv, ja obožavam Boga! Ja vjerujem u najviše biće, u jednog stvoritelja, ma tko on bio, to mi je sasvim svejedno, koji nas je postavio na ovaj svijet da tu vršimo svoje građanske i roditeljske dužnosti; ali ja ne osjećam potrebu da idem u crkvu, da ljubim srebrne posude i da svojim novcem tovim gomilu lakrdijaša koji se hrane bolje nego mi! Jer Boga možemo štovati isto tako u šumi, u polju, ili čak pobožno promatrajući nebo kao što su to radili stari narodi. Moj Bog, to je bog Sokratov, Franklinov, Voltaireov i Berengerov! Ja sam za Vjeroispovjest savojskog vikara i za besmrtna načela iz godine 1789. Zato ja ne priznajem Boga kao nekog čičicu koji se s palicom u ruci šeće po svom nebeskom vrtu, smješta svoje prijatelje u utrobu kitova, umire vapijući na križu i uskrsava poslije tri dana; to su stvari same po sebi besmislene i, osim toga, sasvim protivne fizičkim zakonima; to nam ujedno dokazuje da su popovi uvijek čamili u sramotnome neznanju u koje nastoje sa sobom povući sve narode.

Gustave Flaubert, Madame Bovary
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom