Pogledaj jedan post
Old 27.03.2012., 08:20   #114
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
To sam i ja jučer čula na poljoprivrednoj. Kao inžinjer znam za ispiranje dušika i teških metala koji se nužno nalaze u svim modernim farmama, ali ima li negdje neki on-line pravilnik, svi veliki peradari su radili biološke pročišćivače, čak sam surađivala na projektu kod agrokoke, ali to je bilo prije 5 godina i projektirali smo po EU normativima (njemačkim) u tim istim smjernicama je bio i dodatak za posebno odvođenje gnojnice, ali nisam si dala truda da ga proučim.

Većina ljudi u vrtove ne stavlja više od gumenjaka stajskog gnoja i stvarno teško da će to bit pretjerano, prvo kupuju ga u suhom stanju, drugo smješan je sa steljom i veća korist je od prorahljivanja nego od dodataka nutrijenata. Mislim da u konkretnom slučaju ne može pretjerat, osim možda s mrkvom.
Slažem se ako se radi o malim OPG-ovima da neće doći do polucije, međutim prema zakonima EU i oni podliježu pravilncima o zbrinjavanju gnoja i otpada iz poljoprivredne proizvodnje. Što se tiče nitratne direktive, mislim da ti je najbolje pratiti na netu prilagodbu hrvatske poljoprivrede zakonima EU. Ako ništa ne nađeš javi pa ću ti naći par linkova jer je baš nedavno jedna naša studentica radila diplomski na tu temu.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom