Pogledaj jedan post
Old 02.04.2006., 12:55   #31
Neš ti naslova, "Objelodanit će se", a istovremeno u tekstu "priznali pokolj u travnju 1990. godine"...U međuvremenu, napisao sam već na ovom topicu da je Katyn "opća kultura" NKVDovskog zločina, samo je još daleko od potpune informacije o ukupnom broju stradalih poljskih časnika, jer ih je u Katynu bilo pogubljeno 4400.
A ukupno je bilo zarobljeno 250 tisuća vojnika i časnika, od kojh se velika većina vratila u Poljsku. Ima onih u Rusiji koji će reći da su svi strijeljani bili procesuirani, dakle osuđeni. Jer, čemu imati dosjee na tisuće ljudi kad im je svima već od samog početka predviđen "metak u čelo"?
Krivica? "Krivi svjetonazor", bez sumnje, ali i neke vrlo konkretne stvari, npr. zvjerstva nad sovjetskim zarobljenicima dvadesetak godina prije, iz vremena neuspjelog "blitzkrieg-a" Tuhačevskog na Varšavu. OK, osveta oko za oko, pa su na kraju svi slijepi...Oprilike kao kad se kod nas u jamu pobaca n ljudi nakon nekog "suđenja", pa je sve "legalno"...
E, u cijeloj toj ruskoj verziji opravdavanja Katyna kao "službenog" stratišta ne miriše dobro samo jedna "mala stvarčica", a to je da su ti sami Sovjeti desetljećima zataškavali Katyn...čak tvrdeći da su to učinili Nijemci (mislim da je to čak bila i jedna od točaka optužnice Nijemcima u Nuernbergu, ali nisam siguran). Gledao sam dokumentarac "Veliki domovinski rat SSSR-a" - po kvaliteti materijala nešto o čemu zapadne TV kuće mogu samo sanjati. E, ali: "Žrtve iz Katyna su na tjemenu imali ustrijelne rane - potpis Gestapovskih krvoloka"...to se govorilo 1980., ali je problem da, kad bi me netko pitao o tome, ja bih mu ležerno išao "dokazivati" da je to njemački zločin...propaganda čuda stvara...
Ono o hrvatskom liječniku u komisiji, te o njegovom kasnijem ubojstvu od strane partizana...to je itekako realno...
lappino is offline  
Odgovori s citatom