Pogledaj jedan post
Old 06.01.2010., 22:22   #15
Quote:
plavi1 kaže: Pogledaj post
plavi1
Tehnolog Centrometala ti je dao savjet da održavaš temperaturu kotla od 75C vjerovatno nakon što je upoznat sa dimenzijama tvog dimnjaka. Da ti je propisno dimenzionisan (160-180mm zavisno od visine, što ovi u Centrometalu dobro znaju), mogao bi održavati radnu temperaturu od 60C, što se uobičajeno preporučuje kao najniže, pa do 90C što je max. radna temperatura kotla. Za to i služi regulator propuha i zato ti je toliko visoka temperatura u prostorijama.
Kad se regulator propuha našteluje na približno 60C, vrlo brzo se zatvara (zavisi i od ukupne snage radijatora) i propušta samo toliko zraka da drva cmilje. Pri tome se stvara puno dima, koji mora imati dovoljno prostora i propuha u dimnjaku da bi mogao izaći van. Ako se uz to kotao napuni do vrha, onda ima i nešto više katrana za čišćenje, pa zato punimo češće po manje drva, osim ponekad pred spavanje ako je hladnije vani. Zadnje zime su kod nas nenormalno tople s puno kiše, tako da mi kotao često radi na minimumu.
Razmisli o tome da nekako povećaš unutrašnji promjer dimnjaka, bolje ćeš regulisati temperaturu prostorija i trošiti ćeš manje drva.
Ovo sve važi pod uslovom da su suha drva, ako su sirova onda imaš problem kao što si opisao i ima da čistiš kotao i dimnjak do iznemoglosti, zato gledaj već sad da obezbijediš drva za narednu sezonu. Ja za cijelu sezonu izvadim gareži iz dimnjaka, cijevi i kotla nešto oko jedne i pol kante od Jupola.
Što se tiče termostata pumpe, meni je tvornički bio naštelovan kao na 60C, ali kad je instalacija postigla radnu temperaturu, otvarao se nekad i preko 75C pa sam ga malo preštelovao. Sad se pri startovanju otvara na 45C i kad se sve zagrije ide oko 60C.
pesek1 is offline  
Odgovori s citatom