Pogledaj jedan post
Old 02.04.2004., 21:13   #6
Mogao si izabrat neku laksu temu.

Prvo - pravac knjiznica, kljucna rijec: sociologija. Tu bi trebao pronaci o tipovima religija (primitivne, plemenske, objavljene, spasiteljske, prirodne, ne znam vise, spomeni i nove religiozne pokrete).
S tim pocni. Kratak uvod.

Onda definiraj objavljenu religiju, napravi komparaciju s tzv. pravnom religijom (nisam sigurna, mislim da je to cak isto, iako ces naci da se spominju obje rijeci kod nekih) i sve skupa zamotaj jer to je komplicirano i ne moze se tako strogo dijelit jer ono sto je objavljeno u pravilu sadrzi i zakone ili zapovijedi, itd.
Objavljeno - znaci - Bog objavio, to ti je jasno?
Sigurna sam da ces naci dosta razlicitih definicija.

Objava je u pravilu zapisana u nekim svetim spisima, sve ih navedi i ukratko opisi.
Isto tako, objava se ocituje u cudima. Tu napravi komparaciju s prirodnim religijama.

Objavljene su ti tri velike monoteisticke religije (judaizam, krscanstvo i islam), ali i jos neke, a oko nekih postoje i neslaganja jesu li objavljene ili ne (imaju svete spise, npr.).
Hinduizam, sikizam?

Budi oprezan s teoloskom literaturom jer ce te odvuc u sirinu. Nema potrebe da pises puno o crkvi (vjerojatno ces naci o objavi u crkvi), ali se mozes malo vise zadrzati na krscanstvu i objavi u Isusu Kristu - samo kao vecinsku religiju u Hr.

Tipicno za objavljene religije ti je jos hijerarhija, bogomolje (crkve), strogi zakoni kojima se treba pokoriti, sveti spisi, i - ne znam, pronadji jos.
Razradi temu koliko mozes.

Nemoj se upustati u istrazivanje svetih spisa, ne pises doktorsku dizertaciju. Pronadji dobru literaturu i prepisuj.

Ne znam koliko se moze naci na netu. Mislim da ne puno.
Ako znas engleski, vjerojatno ti je problem puno manji.

I nemoj mislit da cemo ti mi tu pisat maturalnu radnju!
Blaise is offline  
Odgovori s citatom