Pogledaj jedan post
Old 29.07.2012., 13:47   #37
Quote:
k@p@k kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje u vezi biciklističkih staza, tj o pravilima i kulturi vožnje po njima.
Striktno se radi o stazi na Horvaćanskoj cesti od Prečkog do Vrbana (južna strana prema gradu), mada to vrijedi i za ostale staze i situacije.
Išao sam iz Vrbana prema Prečkom, srećom bez klinca iza sebe, na stazu sam ušao kod novih zgrada u Vrbanima koje su najbliže Prečku i krenuo prema Petrovaradinskoj (tj zgrade prije nje) znači i igri je max 200m puta.
Znam da je nacrtano da staza ide od zapada na istok a ja sam išao u drugom smjeru.
Na stazi je bilo pješaka i nekoliko biciklista koji su se kretali prema meni kojima nisam smetao kojima sam se uredno maknuo skroz desno u rub asfalta (mada nije trebalo zbog same širine cijele staze niti su se vozili po označenom dijelu za bicikliste nego po suprotnoj strani) i onda je naletio jedan biciklist koji poprilično brzo vozio po nacrtanom dijelu staze i išao ravno na mene, po iskustvu, naučenom, rečenom uvijek se držim desne strane i nikad ne idem u lijevo u takvim situacijama jer tada u pravilu dolazi do problema.
Da nisam sišao na travu imali bi izravan sudar i sad bi o ovom pisalo u crnoj kronici ovako smo se lagano okrznuli (na njegovu sreću).
Znam da sam teoretski ja kriv što sam išao u suprotnom smjeru ali pitam se što da je na mom mjestu bilo dijete i da se desila ista stvar tko bi bio kriv?

p.s.
Da sam se htio ići striktno po propisima trebao sam ići cca 300m u suprotnom smjeru pa prijeći cestu na drugu stranu doći do Petrovaradinske opet prijeći cestu i vratit se 50m do odredišta. Znam da nije opravdanje ali iskreno tko bi išao tako.


Ja uvijek poštujem smjer nacrtan na stazi.
Ako mi u susret ide netko tko vozi u smjeru strelice a ja sam kontra, onda mu se ja maknem. Ako vidim da se on meni maknuo da me obiđe sa strane onda to poštujem, njegova odluka. Ali trudim se maknuti u stranu dosta ranije tako da ne tjeram nekoga da izlazi sa staze zbog mene koji sam u kontra smjeru. Ako ima ljudi na pješačkom dijelu onda ja prikočim ili čak stanem dok prođe biciklist sa pravom prednosti koji vozi u smjeru strelice po biciklističkoj.

A kad se ja vozim u smjeru strelice onda se ne mičem sa staze, makar me netko obilazio po travi (dogodilo se par puta). Trebaju se ljudi naviknuti na nekakav red a ne voziti ko muhe bez glave.

Da li se poštuju strelice na cesti prilikom vožnje autom? Naravno. Zašto bi biciklističke staze bile drugačije?

U tvom slučaju, trebao si ostati na pješačkom dijelu pločnika dok biciklist koji vozi u pravom smjeru ne prođe. Ako ima pješaka onda si trebao usporiti li stati. I to je to.

(nećemo sad ulaziti u to kako su napravljene staze )

Quote:
stefek20 kaže: Pogledaj post
Možda si se jednom sreo i samnom (ako je to bilo prije 3-4 mjeseca) iako baš ne letim glavom bez obzira i ne pokušavam se zabiti u ovog koji ide u krivom smjeru. Usporavam, ali se ne mičem.
Naime na horvaćanskoj (a i na drugim sličnim stazama) sam par puta bio u situaciji, kad sam išao u pravom smjeru, da sam držao smjer bez namjere micanja onima koji idu u krivom smjeru, bio smješten na traci skroz lijevo do trave, ali mi se u dva-tri puta nisu htjeli maknuti na stranu nego su mi vikali .. PRAVILO DESNE STRANE!!!!.

Znam da su trake glupe i glupo napravljene, ali ako si u krivom smjeru (kao ja npr na slavonskoj od škorpikove do španskog, na potezu savski most, rotor, remetinec) onda se makni biciklistima koji idu u pravom smjeru. Ja to radim stalno, osim u slučajevima kad vidim pacijente koji ne žele koristiti biciklističku traku, a voze metar dva od nje u istom smjeru.
horvaćansku i sve biciklističke koje su glupo nacrtane pokušavam izbjegavati.

Rezime:
Ideš u krivom smjeru i sudariš se s nekim ko ide u pravom smjeru - KRIV SI
Voziš dijete i ideš u krivom smjeru te se sudariš - KRIV SI I GLUP jer svjesno ugrožavaš svoje dijete.
I meni su par puta vikali to za pravilo desne strane...
Bilo kakvo "pravilo" važi samo ukoliko prometna signalizacija ne govori drugačije. U ovom slučaju strelice na stazi.

A rezime je

P.S. I mene živciraju oni koji voze u smjeru strelice ali mrtvi hladni voze van staze.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom