Pogledaj jedan post
Old 25.07.2017., 00:19   #90
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Hrvatska je zemlja paradoksa i kukavelji .A iseljavanje je jedan od tih paradoksalnih trendova.
Posto zivim vani veci dio godine i to preko 10 godina, konkretno u Njemackoj, sve sam to vec vidio i dozivio, glede Poljaka, Ceha, Bugara , Talijna , Spanjolaca i sl. I vidjam dalje. Hrvati su samo jedan od posljednjih "trendova" otvaranja granica za jeftinu radnu snagu unutar EU. To otvarnje ide na ruku najjacim zemljama, a samo slabi dalje one slabije naravno.Ali to je nama nasa borba dala.

Drugo, radi se doista o trendu , tj. hrpa "klinaca" u vecini, mada ima i starijih godinama iseljenika , ali sa "ocekivanjima klinca" , misle da otici van je dovoljno za uspjeti ostvariti zivot kakav zele.I ne znaju koliko su u krivu. I onda cujes gro prica di se ljudi tiskaju u sobama sa 5 ero ili vise "zemljaka" , ili konobare od jutra do mraka i sl. Ili sa fakultetskim diplomama rade na bausteli. Za par sto evra vise, tri mobitela najnovijeg tipa i polovni BMW jednog dana. I misle da su uspjeli.

Sa druge strane medalje, bio sam sad na Urlaubu u svom hr. zavicaju, radi se naime o jednom malom mjestu u sredisnjoj Hrvatskoj. Vozim se biciklom starim stazama djetinstva i gledam: sve procvjetalo, zeleno, gradic se polako ali zgodno obnavlja sredstvima EU fondova, dobiva neke nove sadrzaje,,,
No najvise me zapanjile kuce, pa i uredjenost istih. Kao i voznog parka. Bogte, mnogih od njih bi se i Njemacka posramila.

Da, Hrvatska je zemlja paradoksa i kukavelji. I da imaju placu 2000 Eur ni to im ne bi bilo dosta. Narocito ako jos za to treba i raditi 9 + sati koliko mnogi i rade u Njemackoj. Hrvatska jos nije sazrijela. Kao nacija, ne u smislu nacionalizma vec u smislu vrijednosnog sistema i postivanja onog sto imas i onog sto mozes.
Ok, a što ti radiš u de veći dio godine?
newone is offline  
Odgovori s citatom