Pogledaj jedan post
Old 25.01.2013., 23:53   #28
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Stari moj, jasno je to meni i više nego što misliš, no ti uvelike podcjenjuješ moć helvetizacije... Navedeni učinak, koji je i proizašao iz Švicarske, nedvojbeno je unificirajući faktor doslovno u Belgiji, daleko prije nego što su to subjektivni osjećaji pripadnosti različitim narodima i objektivnom postojanju vrlo preciznog razgraničenja jezičnih skupina...

Pazi malo, u Švicarskoj, postoje pripadnici skoro da možemo reći, tri najelitnije i najutjecajnije etničke europske skupine (izuzimam područje Ujedinjenog Kraljevstva): Nijemci, Francuzi i Talijani... Nitko ne negira izvornost, nitko ne negora jezik, no u prvi plan stavljaju nadnacionalnu koncepciju: Švicarsku...

Ne moraš mi vjerovati, no u Belgijancima je itekako razvidan ovaj "helvetizacije plam" i stoga tu državu nitko i ništa neće raščerupati. Daleko je više u Belgiji unifikatornih nego disolucijskih faktora i to je ono što mene osobno veseli. Uostalom, nema me što veseliti, Belgijanci skoro da i jesu stasali u novovijeku Švicarsku, a nadolazeće razdoblje, to će nedvojbeno zapečatiti... Samo malo da jenja ova kriza i njeni negativni i samim tim subjektivni učinci...
Jedno su mokri snovi politickih struja u svrhu ocuvanja drzave, drugo volja naroda. Tako, ako si bio u Belgiji, na svako povlacenje pitanja o raspadu drzave se na prozorima vijorila belgijska (cak i francuska) zastava na jugu, odnosno, flamanska (zuta sa lavom) na sjeveru.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom