Pogledaj jedan post
Old 16.01.2017., 13:05   #127
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Umjesto egalitarizma i univerzalizma koji se očituju u sveprisutnoj globalizaciji - raznolikost svijeta, različitost kultura i sustava vrijednosti, demokracija u kojoj suverenost počiva u narodu.
Egalitarizam i univerzalizam počivaju na ideji o jednakosti prema pravima i slobodama, a ne prema kulturi. Znači, politička načela univerzalizma i egalitarizma izravno su suprostavljanje teorijama diskriminacije po kojoj su neke rase, neke kulture ili neki članovi društva vredniji i napredniji od drugih, a što se dalje uzima kao opravdanje za stvaranje društva temeljenog na opresiji. Stoga je meni protivljenje egalitarizmu i univerzalizmu pod krinkom poštivanja različitosti kultura dimna zavjesa za zazivanje etničke, vjerske i nacionalne netolerancije.

Ekonomizam ću ovaj put preskočiti jer mi je ovo zanimljivije.

Quote:
Umjesto individualizma i društva svedenog na skup atomiziranih, sebičnih pojedinaca kojima je najvažniji njihov individualni i gospodarski probitak - organska društva tj. zajednice povezane osjećajem iste povijesne, kulturne i duhovne pripadnosti. Pri čemu se uže zajednice povezuju slobodnom voljom u šire.
Umjesto individualizma, nacionalni univerzalizam ilitiga fašizam, ha.


Čuj, ja mislim da atomiziranje pojedinaca dovodi do nemogućnosti njihove samoorganizacije u kolektiv koji bi se protivio opresorskim praksama, ali nikako mu ne mogu suprotstaviti ovo nacionalno "zajedničarenje" jer je dokazano da se kulture ne mogu odijeliti crtom. Isto vrijedi i za povijesti (Hrvatska ti je dosta dobar primjer jer Dalmacija, središnja i sjeverna Hrvatska imaju znatno različito povijesno iskustvo), a kada bismo u to upleli i historijat borbi za vjersku prevlast, rekla bih da ni duhovnost ne bi bolje prošla (pogotovo kad vidim da je argument povratak na poganstvo).
klonka is offline  
Odgovori s citatom