Pogledaj jedan post
Old 11.05.2004., 10:58   #35
Quote:
goranbo kaže:
Ajde molim te navedi jedan jedini eksperiment koji dokazuje postojanje etera. Ja ću ti navesti desetak eksperimenta koji pokazuju da etera NEMA. (Eter kao materijalno sredstvo koje prožima prostor i odgovoran je za širenje EM valova, da se razumijemo).

Jos nesto, kao sto sam vec spomenuo, ja nisam strucnjak i ne baratam suvremeno ovom temom. S druge strane, neke stvari razumijem.

MAlo me zbunjuje tvoje pitanje o eteru kao materijalnoim sredstvu koje prožima prostor i odgovorno je za širenje EM valova.
Pojam materijalno sredstvo me najvise zbunjuje. (Od kakvih ceswtica bi se sve koglo sastojati takvo takozvamo materijalno sredstvo?).
gorane nemoj nasjedat fizicarima
nepostojanje materijalnog etera je cinjenica dokazana MM eksperimentom

kao sto gore mos vidit osnovni razlog zasto je uveden eter je bi da bi se objasnilo sirenje EM valova jer oni ko svi valovi trebaju medij u kojem ce se prenosit promjene isto ko u valovima na vodi
materijalnog etera eto nema a EM se ipak prenose

kako

pa tako sto u prostoru ili vakuumu postoji EM potencijal ili polje
ono se mjenja upravo onako kako se mjenja povrsina vode kojom prolaze valovi
dakle vec prazan prostor sam po sebi ima svojsta medija potrebna za provodenje EM valova
prostor ili bolje prostor-vrijeme je medij
di je sad eter

pa to je sad samo pitanje nazivlja
ako eter definiramo kao medij koji omogucava prolaz EM valova onda je jasno da je prostor eter
taj je stav imao i Einstein
ako se ko tukci drzimo definicije etera kao materijalnog medija koji prenosi valove onda eter uopce ne postoji
nazalost tako to promatra fizika danas
ja se radije drzin Einsteinovog shvacanja
jer mi j glupo prostoru ili vakuumu kacit EM potencijal jer ti pojmovi povjesno sa EM potencijalom nemaju nista
to sto je nakraju ispalo da prostor imanentno i neizdvojivo sadrzava EM potencijal nije nikakav dokaz da eter ne postoji ako eter ne definiramo kao materijalan

dakle stvar je totalno jasna
jedino ostaje pitanje kako odredeni naziv shvacamo
tako da je
nematerijalni eter = prostor

ali pazi ako to kazes u prisustvu fizicara
naime, mozda te ugrize
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom