Pogledaj jedan post
Old 14.11.2008., 02:49   #72
Quote:
geronimove mudrolije kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

ja imam par pitanja jako pocetnickih iz racunovodstva

u stvari ja nista ne znam, a dosao sam u dodir s nekim papirima pa bi mi pomoglo da mi se neke stvari razjasne.

npr.

objasnjenje konta i ono duguje potrazuje i saldo

npr ima bruto bilanca sa kontom:

kupci u zemlji pa onda duguje potrazuje i saldo

mozete li mi pojasniti (kao malom djetetu ) sto to znaci



također, zanima me kako neki konto moze u isto vrijeme i dugovati i potrazivati i sto to znaci.

i jos nesto:

kako saldo prihoda moze biti negativan??

hvala
Pa, evo , mogu ti na brzinu objasniti, čisto da nekako znaš o čemu se radi.
Konto ili dr rečeno račun,
Osnovno i jedino pravilo u računovodstu je da dugovna strana mora biti jednaka potražnoj , i još - tko prima duguje, tko daje potražuje.
Ako si ti npr.kupac u zemlji (to je u rač. naziv računa iliti konta), svaku primljenu robu (tj.kupljenu) ćeš knjižiti na dugovnu stranu konta, npr.12000,00 kn (tko prima duguje) , a svaku isplatu, tj. podmirenje novčano, primljene ili kupljene robe , ćeš knjižiti na potražnu stranu 12000,00( tko daje potražuje).
Sve to će kod prodavatelja biti na suprotnim stranama računa - kada bude izdavao robu knjižiti če na potražnu stanu , a kada primi tviju naplatu za isporučenu ili prodatu robu, knjižiti će na dugovnu stranu.
Kada se zatvara račun, zbrajaju se ukupno dugovna, ukupno potražna strana računa - uglavnom , dug i pot strana računa moraju biti jednake.
Evo , navela sam ti kako neki račun može , i zašto, u isto vrijeme duguje i potražuje.
Ovo ti je školski malo objašnjeno , za početnike. Puno tu toga ima za naučiti tako da ti forum nije dovoljan, upiši se na neki polugodišnji tečaj za računovodstvo, sada ih ima dosta , jako su in .
kate17 is offline  
Odgovori s citatom