Pogledaj jedan post
Old 13.07.2012., 08:55   #44
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
a tko bi bio bolji za raditi program nastave iz književnosti i za biranje lektire negoli prof.dr.sc. književnosti?
dr.sc. književnosti može steći doktorat iz povijesti književnosti, suvremene, prožimanja ili metodike.
po meni bi oni koji se bave metodikom književnosti bili najprimjereniji za sastavljanje programa nastave, ali to nije tako.
kako svatko gura svoje (zbog novca, to je i pozadina priče o trenutno 3 aktualna pravopisa), stanje je kakvo je.

Quote:
nemojmo relativizirati stvari. tako možemo propitkivati i nastavu drugih predmeta i smisao postojanja obveznog školovanja, ali to nikamo ne vodi.
ne znam kako propitkivanje nastave nigdje ne vodi
pa vodi u suvremeniju nastavu, prilagođeniju onima zbog koje postoji.

ako ti je cilj (ili jedan od ciljeva) probuditi interes i želju za znanjem kod djece, kako nećeš propitkivati program?

ne zagovaram izbacivanje povijesti književnosti, ali ona treba biti jedan segment, istovrijedan sa suvremenom književnošću ili medijskom kulturom, dakle sa kulturom današnjice.

povijest književnosti se može/mora učiti tijekom dijela školovanja, i to zajedno sa povijesti glazbe ili likovne umjetnosti, kako bi se zaista "učila".
znam ja da svi ti predmeti tijekom školovanja u otprilike isto vrijeme svladavaju pojedina razdoblja, ali barem tijekom mog školovanja mi to uopće nismo osjetili.
sve je bilo nabrajanje činjenica, nikad nisi iz likovnog gledao neka djela dok ti pri tome svira glazba tog razdoblja.
kultura se najbolje "uči" ako se osjeti, doživi... štrebanje natuknica o stilu pojedinog povijesnog razdoblja nema nikakvog efekta na razvijanje duha naroda (), zato nam kultura i je tu gdje je.

Quote:
suvremena književnost je mali segment čitave povijesti književnosti i ostavljena je za zadnje razrede. to što su učenici tad okupirani maturom je drugi par rukava.
ali ona je ono što je sada. ona se događa. nju možeš najiskrenije doživjeti, jer problematizira sadašnje stanje... stoga je bitnija od Ilijade.


Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Za SŠ popis je očajan, osobito za strukovne škole. Gimnazijalci neka čitaju redom - izabrali su steći opću kulturu, no ostalima bih dala malo šire mogućnosti - neka čitaju, ne baš bilo što, no tu bi se trebala naći i djela suvremenih autora i lakšega štiva.
nisam bila precizna, i mislila sam na srednje škole.

i smatram da je problem što i gimnazijalci izađu iz srednje a da nemaju pojma tko su autori koji danas dobivaju Nobelove nagrade za književnost (npr.).
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom