Pogledaj jedan post
Old 05.06.2013., 23:59   #69
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Zato je nužno da je umro razapet jer evanđelja tako tvrde. To što to piše u evanđeljima, da je krist umro razapet na križu i da ga je razapeo Poncije Pilat nije bia činjenica kojom bi se kršćani u prvom stolječu mogli i smjeli pohvaliti.

Rat 66 do 70 je bio vrlo krvav i težak sukob. Rimljani su bili prisiljeni poslati u Palestinu znatno veču vojsku. To što su Rimske vojne postrojbe morale ratovati u palestini oslabilo je odbranu drugih dijelova carstva. postojala je opasnost da drugi neprijatelji rima iskoriste nastalu situaciju. U takvim krvavim ratovima, zapravo je to i međunacionalni rat u okvirima rimske države- na obje strane se proljeva krv. U Palestini nisu živjeli samo Židovski civili nego je bilo i množtvo Rimskih naselja koje su zeloti napadali. Jasno e da se cijelim carstvom širila mržnja protiv svih židova. Pobunjenici u palestini su bili razapinjani i svakog je Rimljanina razapeti krist potsječao na zelote.

Evanđelja su u to vrijeme, između 60 i 75 i bila napisana i dovršavana. Nemoguće je da bi kršćani u prvom stolječu mogli opstati hvaleći se Kristovim križem. Najradije bi sve to zaboravili. To znači da je taj podatak morala biti činjenica.

Podaci kojima ti barataš. O mogučnosti da je izbjegao razapinjanje - nisu točni. To je smišljeno poslije.

U knjizi Josipa nema takvih dokaza.

Ali ti možeš imati svoje mišljenje. Problem je , možeš li objasniti i pobijati ove argumente. Ja mislim da ne možeš. Evanđelja iz biblije: Marko, Matej, Luka i Ivan su ipak najstariji tekstovi. Pavle je isto važan svjedok. U mojim dokazivanjima se polazi baš od teksta Biblije, dok ti i tvoji pisci polaze od čistog negiranja. Ali problem je što mi imamo tekstove poslanica i tekstove evanđelja. Ako nešto tvrdimo moramo polčazeći od tih tekstova složiti sve argumente za i sve argumente protiv. Reći da je sve izmišljeno nije dobar argument.

Mi jednostavno moramo objasniti zašto je ono što piše napisano tako kako je zapisano. I najvažnije je da se svi dokazi moraju podudarati i sa povjesnim činjenicama. Zašto su Pavle i Petar najvažniji apostoli. Kako objasniti da pisci evanđelja najvjerojatnije nisu ni poznavali poslanice? Dali to znači da su poslanice izmišljene? Da li je Pavle izmišljen lik?
Ako ti nije tesko da nam objasnis otkud Vatikan u srcu Rima kad su navodno bili protiv krscana...
I sta se to dogodilo na cuvenom zasjedanju 300-te godine
__________________
“Kada je jedna osoba zaluđena, to se zove ludilo. A kada mnogo ljudi pati od zaluđenosti, to se naziva religija.” Robert M. Pirsig
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom