Pogledaj jedan post
Old 13.01.2017., 16:23   #39
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Manjkas, zbunjuju te neke stvari. Ako istrazujes pokusaj malo temeljitije to ciniti. Previse si opterecen SIS-om. Osim SIS-a postojale su i druge sluzbe. Imas na ovom linku osnovne postavke od kojih trebas krenuti. Hrvatske obavjestajne sluzbe su tada bile dobro organizirane i odradile su svoj posao kako treba.
Poštovani ZuluAlpha..
Ne zbunjuje me to što nema dovoljno podataka o SIS jer je priroda ove službe od nacionalnog interesa da bude u tajnosti, da tako i ostane nego kontradiktorne informacije koje sam čuo u posljednje vrijeme vezano uz ovu temu.

Znam jednog poznanika koji je bio upoznat sa određenim stvarima u ratu, koje su se obavljale u tajnosti.
Nije pričao o tome na izravan način, ali se moglo zaključiti o kakvim se zadacima radilo.
Ukratko, bez obavještajne službe ne postoji kvalitetan strateški napredak.

VOB je dobar primjer moje teze.
350.DOGS (Diverzantski odred Glavnog stožera) je mogao biti dio te konstrukcije.
Možda je OUGS (Obavještajna uprava Glavnog stožera) također iste priče.

Ali, ono što smjeram reći da je visokospecijalizirana jedinica sposobna izvoditi zadatke čiji koordinator ili naručitelj mogu biti obavještajne/kontraobavještajne uprave.


SIS je zasigurno vodio kontraobavještajne operacije unutar linija razdvajanja.
Morao je imati ljude na terenu..
Pa, možda i neslužbeno osnivaju specijalnu operativnu grupu SIS-a na terenu s kojom su prikupljali podatke o rasporedu krajinske paravojske i odlukama i radu kninskog rukovodstva te su umrežili podatke i dobili rezultate s kojim su mogli nastupati u taktičkom planu za unaprijed.

Ponavljam da se ne držim Petrove Gore kao isključive lokacije SOG SIS-a, ali svakako ostavljam prostora da to bude bilo gdje je bilo moguće...

Ne zaboravimo da se moglo dogoditi da Sektor Sjever ne bude probijen, da se 21.Korpus sa KSJ (Korpusa specijalnih jedinica) reorganizira i pokrene kontranapad...
Naravno, bili bi uništeni, ali bi broj ljudskih žrtava sa hrvatske strane veći (kao i sa krajinske)..
Možemo slobodno misliti da je trag obavještajnih i obavještajnih zadataka postojao.

A, ne zaboravimo i da je neprijatelj u ovom slučaju krajinska paravojska mogla iskoristiti rad oficira KOS (koji su se mobilizirali u paravojsku) te iz toga pokrenuti diverzantske odrede na slobodne dijelove Hrvatske, sabotirati prometnice, uznemiravati stanovništvo i sl.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom