Pogledaj jedan post
Old 27.05.2017., 12:37   #11
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nove spoznaje i analiza dovode do spomenutih demistifikacija.
Ako pod *demistifikacija* misliš ukidanje kršanskog Boga onda imaš pravo. To većina današnjih znanstvenika - filozofa rade, Dawkins, Dennett, svi oni vode rat protiv religijskih dogmi, svi njihovi argumenti usmjereni su protiv stavova kršćanskih vjernika, evolucija protiv inteligentnog dizajna ili keracionizma, je li Bog udahnuo dušu ili nije ... i slična pitanja. Nemam ništa protiv, netko treba i to raditi, imala sam i sama prilike čitati postove forumaša koji uvjeravaju druge da je Zemlja - ravna ploča. Međutim, ta razina mene ne zanima, nisam vjernik i ne vjerujem u bezgrešna začeća i slično.

Ako odeš razinu iznad tog sukoba, nećeš naći puno toga. Vidi se to i po zbrci u definicijama, pa kada se govori svijest svatko misli na nešto drugo. Ili recimo po potpuno pogrešnim pravcima u psihologiji (Freud, biheviorizam).

Inače, sama znanost se sviješću počela baviti tek poslije 2000 godine. Do uma još jedva da je došla.

Trenutno radi ono što može i što joj tehnologija omogućava, proučava kako funkcionira mozak.

Međutim, proučavanje mozga nije proučavanje svijesti iako ima jako puno dodirnih točaka.

Wand je na drugoj temi napisao da misao nastaje na podsvjesnoj razini, meni je to samo dokaz kolika zbrka vlada u tom području.

Za sada o svijesti i umu treba na temelju onoga što znanost zna (ali treba dobro poznavati to područje) i vlastite introspekcije (svijest i um i njihove funkcije svakom su dostupne) svatko sam donijeti zaključke.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom