Pogledaj jedan post
Old 09.07.2017., 09:49   #78
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Probaj pročitati ovo u kombinaciji sa svojim postom o ekonomskim okovima i inženjeringu svijesti, pa ćeš vidjeti da tu ima i više nego dovoljno mjesta za zbunjenost.
Možda imam problem s egocentrizmom, kod mene nema dvojbe da bih u takvoj situaciji odbila da budem nečovek pa mi teško da zamislim nekoga ko bi mogao sebe da zamisli u drugačijoj poziciji.

Ali da, statistički su oni koji bi uradili baš obrnuto u značajnoj većini.

Quote:
Ljudi bezrezervno prihvaćaju blentave pričice "od portira do direktora" i te su im bajke dovoljne da smatraju sadašnji sustav moralno opravdanim i brišu iz svijesti sve grozote koje se događaju onima manje sretnim od njih.
Da.
Upravo.
I one snose deo kolektivne odgovornosti.

Dakle, back on topic, kolektivna odgovornost postoji, ali ona ne uključuje one koji su odbili da prihvate obrazac ponašanja kolektiva onda kada se kosi s etičkim.

Quote:
Biti nečovjek u tim je uvjetima bila norma. Neljudi se nisu smatrali neljudima, nego uglednim članovima zajednice koji, eto, rade malo zahtjevniji posao, dođu doma i poljube dijete za laku noć.
neljudi su neljude smatrali ljudima, da, tako to biva.

Quote:
Jebemu, tada nije bilo interneta. Nije se baš po forumima raspravljalo je li moralno ovo ili ono. Jedina zabava bili su Hitlerovi govori, parade uniformiranih momaka i tako to. Nisi mogao ni u kino, a da ti prije filma ne uvale neku bozu o našim trupama koje hrabro blablabla. Ajde ti tu postani svjesna, ajde.
Nije pitanje može li se (p)ostati svestan, jer je očito da može, manjina koja nije pratila obrazac nacizma i koja je uspela da se drži humanog je dokaz da može.

Pitanje je šta je definisalo te ljude koji su manjina, na koji način je njima uspelo da ostanu ljudi onda kada većini nije.
Ima li tu neke formule koja se može primeniti kao prevencija budućih masovnih neljudskosti.

Quote:
Da, bilo je otpora, bilo je ljudi koji su radije odlazili u smrt nego da postanu neljudi. Ali oni su bili iznimka, manjina - ne samo ubijani nego i prezreni od zajednice kojoj su do jučer pripadali. Zajebano je ići sam protiv svih. Jako.
Zajebano jeste, ali to je jedino što čovek može da uradi.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom