Pogledaj jedan post
Old 09.07.2017., 22:30   #16
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Postoji nešto više-manje kao ovo što ti opisuješ, religije. Ali to i dalje ne znači ništa ako ta duhovna razina ne postoji, bilo da se radi o Bogu ili čemu god. Mora postojati neki nematerijalni izvor tih vrijednosti, u suprotnom se samo pravimo da te vrijednosti stvarno postoje. Iz činjenice da postoje razni načini za urediti društvo i da neki od tih načina čine društvo dugoročno stabilnijim ne slijedi da društvo treba biti stabilno, niti da društva treba biti, niti da se kao pojedinci trebamo držati ikakvih pravila, to jest iz te činjenice ne proizlaze nikakve moralne dužnosti. Otprilike kao što iz činjenice da postoje razni načini za opljačkat banku, a neki od tih načina su će rezultirat mojim uhapšenjem, dok će drugi rezultirat mojim bijegom s parama bez da me itko ikad ulovi, ne slijedi da trebam (ne) opljačkat banku.
Ne pričam o nikakvoj duhovnosti, već o ČINJENICI da nas ne bi bilo kad bi se svi ponašali nemoralno. Ono ima nas - nema nas. Razlika objektivna k'o dan i noć. Jedinica ili nula.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom