Pogledaj jedan post
Old 12.05.2016., 13:13   #88
Quote:
placebo effect kaže: Pogledaj post
evo za primjer moja osobna situacija, stari se razbolio 5 godina prije prava na mirovinu, skipali ga u invalidsku, mirovina 2500kn, on na sebi ima kredit koji je dignut davnih dana dok je bio zdrav da se sestri plati 4 godine faksa i zivota u zagrebu. umjesto da prima punu mirovinu kako je mislio da bude, je rmu nije bilo na pameti da ce se u kratkom roku razboliti od cak dvije teske bolesti, prima invalidsku, jos su mu skinuti penali jer je otisao prije nego je trebao, znaci kaznili su ga jer je eto bolestan, vise od pola penzije mu se skida za kredit. ajmo sad dalje, pored tjelesne nesposobnosti za rad prije cca 3 godine je dobio rak grla i epitelnih stanica, znaci zdr. stanje se rapidno pogorsava iz godine u u godinu, kredit jos uvijek postoji, ja 100% invalid sam tada bila bez posla, ja sam primala samo 350 kn tudje njege i pomoci, na invalidninu nisam imala pravo niti dan danas imam. sestra je pocela radit za 2900kn sa faksom kao blagajnica u nekoj jebenoj trgovini. starome vise od pola mirovine odlazi na kredit. ja svoju tudju njegu i pomoc dajem za hranu ili neki racun platiti, sestra nakon kaj plati sve svoje rezije i stanarinu u zg i hranu kupi, ostatak stavlja staroj na racun. stari nema pravo na nikakvu financijsku pomoc, bolest rapdino napreduje, stara jos uvijek radi, stari 2 operacije prolazi u kratkom roku, ide na zracenja, kemoterapije, ima dana kada ne moze iz kreveta, stara vise na bolovanju i doma da se brine o njemu, nego na poslu, svako malo placu joj smanjuju, stara odluci vratit se na posao da zadrzi placu od cca 4000kn. ja doma sa starim koji mi ne dozvoljava da ga presvucem nakon kaj se upisa, ne dozvoljava mi nis osim dat mu vode i lijekove, ja odem radit posto poto, u zg, znaci maknem se od kuce, radim za 3000kn, 1500kn mi ide na stanarinu, zivim u garsonjeri u kojoj su rezije hvala bogu oko 700kn mjeseceno cak i zimi, ostaje mi 700kn za hranu, higijenu i ino, kupujem srot hranu, na akciji, jeftino, jedem jednom dnevno tek toliko da jedem, staroj mecem na racun sve kaj mi ostane, izlasci niti za mene niti za sestru ne postoje. starome je sve losiije, stara i stari oboje imaju kredite jos slijedecih desetak godina, sestra dobiva unapredjenje prvi put, drugi put , treci put nakon promjene posla, ajde veca placa, sad ona salje po tisucu dve staroj na racun, ja i dalje saljem isto. doslo se do toga da stari ne moze nikuda vise, ne moze iz kreveta, nema kontrole mokrenja, koza ga svrbi pece, ima bolove, nema energije, trazimo zenu koja bi bila 8h dok stara radi s njim ili nekog med. tehnicara, nitko nece to raditi ispod 3000kn mjesecno, love koju nemamo. stara ostavlja posao da se brine o starom, na njoj kredit, primanja vise nema, pitali i za patronaznu sestru, ma kakvi, one dodju svaki drugi dan na sat dva i bok. pitamo u centru za neku pomoc, ma nemas na nista pravo. starcima sad su jedini prihodi mirovina od staroga koju guta kredit.. stara nema nikakva primanja, ja ostajem bez posla, ne vracam se doma jer jbg, moram nac nekaj, pomoc, sestra salje svu lovu staroj za rezije, ja saljem koliko mogu za hranu, nadjem posao kao 100% tjelesni invalid, posao koji uopce ne bi smjela raditi, cistim za 3000kn neki disko klub svaki petak i subotu.. sestra dize kredit da odplati kredit od staroga i stare, od staroga mirovina pokriva rezije, ono kaj ja saljem pokriva im hranu, sestra sad odplacuje svoj kredit i moli boga da joj se ne desi ko i starome, da se razboli prije nego ga odplati i jos svaki mjesec salje za lijekove za staroga koji se nadoplacuju, za put do zg-a za kontrole razne, za pelene, jer ono kaj drzava da milostinje od pelena, nisu ni za pola mjeseca dovoljni, a kamoli za pola godine. ..

to je draga autorice hrvatska reala, kada se netko u obitelji razboli tako da postane ne pokretan. oni ljudi koji nemaju djecu ili bracu i sestre voljne da im pomognu, zavrse na cesti ili u drzavnom domu gdje umru u roku mjesec dva od silne brige. umjesto kaj kukas kako nikuda ne idete, kako on daje njima, bolje sjedni i razgovaraj s njim i daj mu neku podrsku, jer ako je jedinac, izgubljen je i osjeca se sam, moja sestra i ja da nemamo jedna drugu i da nismo imale, mislim da bi svaka od nas prolupala.
Svaka čast na borbenosti. Želim da vam što prije dođe sunce.
frida_merkuri is offline  
Odgovori s citatom