Pogledaj jedan post
Old 06.10.2017., 23:18   #1793
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Prvi pik su im Njemacka, Britanija, Francuska i Italija. To je ocekivano, kao i ulaganja u Madjarsku, posto ih je Orban stalno vukao za rukav.
Mene je iznenadilo onoliko ulagane u Finsku.
Da. Ali treba primjetiti da te najrazvijenije zemlje također ulažu i u Kinu, pogotovo Njemačka.Tako da je to više suradnja, a ne jednoostrano ulaganje. Čini mi se da Kina ima neto robnu razmjenu oko 0 sa EU u cjelini.

E: sad sam pogledao, nije, EU je u minusu (doduše ne tako kao SAD), ali to je zbog jeftine potrošačke robe koja ide samo u jednom smjeru. Što se tiče infrastrukturnih ulaganja, situacija je izjednačenija.
Quote:
Sto se tice Srbije oni su svjesni da su spali na daj sta das. Kinezi ulazu, radnici moraju nositi pelene, ali nista bolji radni uslovi nisu ni kod zapadnih ulagaca.
Najgore stanje je u BiH: ovde su dobrodosle samo donacije. Strana ulaganja su doborodosla ali uz velike provizije (ispod 40% nemas sanse).
Također, Kinezi jako puno ulažu i u Afriku, ali je jasno da Afrikanci njima zauzvrat jedino mogu dati rudnike na korištenje i eksploatiranje. I eventualno radnu snagu koja je još nekoliko puta jeftinija od one kineske.
I čini mi se Afrikanci baš i nisu zadovoljni sa Kinezima u svom dvorištu, mada mislim da njima više koristi bilokakva gospodarska aktivnost, bolje nego nikakva, samo toga nisu svjesni.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs

Zadnje uređivanje Diego Rivera : 06.10.2017. at 23:28.
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom