Pogledaj jedan post
Old 29.12.2011., 16:09   #1
Industrijska konoplja

Koliko vidim da još nema ovakav topic pa sam ga zbog toga otvorio.
Nedavno sam pogledao jedan dokumentarac o industrijskoj konoplji i doista me iznenadio podatak koji se sve proizvodi mogu dobitii od ove biljke.
Prije svega ulje, koje je izuzetno cijenjeno u zdravoj prehrani, dobiva se suhim prešanjem sjemena, ima gotovo idealan omjer omega-3 i omega-6, također sjeme ima odličan aminokiselinski sastav pa bi se moglo od njega praviti kvalitetno brašno, zatim visoko kvalitetan papir, pa čvrsta i dugotrajna tkanina, građevinski materijal (u nekim zemljama se navodno proizvode blokovi od industrijske konoplje, krovovi itd.), pogonsko gorivo kao zamjena za diesel, boje, čvrsti materijali za različite namjene itd... Stvarno ima hrpa toga... U tom dokumentarcu se čak spominje da je Henry Ford proizveo karoseriju automobila koja je bila nekoliko puta lakša od čelika, ali s druge strane također i nekoliko puta čvršća... evo link na taj dokumentarni film pa da dalje ne nabrajam:
http://www.youtube.com/results?searc...94l1.2.4.1l8l0

Odmah da navedem razliku između Industrijske i Indijske konoplje, da nebi došlo do zabune. Količina THC-a u Industrijskoj konoplji je jako mala, te se ona, koliko sam pročitao, i po svom izgledu dosta razlikuje od Indijske konoplje (koja je zakonski zabranjena zbog njene zlouporabe)...

E sada problem je što je u Hrvatskoj dozvoljen uzgoj samo jedne sorte Industrijske konoplje, sorta "flajšman" koja je navodno izumrla, i njeno sjeme se nemože nigdje kupiti, tako da je uzgoj ove biljke onemogućen na taj način.
Do 2004. godine su za uzgoj bile dozvoljene 24 sorte.

Dozvola uzgoja sorti čije je sjeme dostupno u Hrvatskoj mogla bi veoma doprinjeti Hrvatskom gospodarstvu, odnosno poljoprivredi (naravno uz kontrolu uzgoja i količine THC-a u biljci da nebi došlo do zlouporabe)... Industrijska konoplja je biljka čije bolesti i štetnici gotovo da nisu prisutni u Hrvatskoj, te se zbog toga u njenoj proizvodnji ne koriste pesticidi, raste izrazito visoko te zasjenjuje korove, a da bi mogla biti izrazito profitabilna govori i podatak da se od nje može dobiti preko 20.000 proizvoda (neke najvažnije sam naveo)...

Ako itko ima kakvih saznanja o tehnologiji uzgoja, prinosima, cijeni sjemenske robe koja je dozvoljena u drugim državama gdje se Industrijska konoplja uzgaja, cijeni po kg sjemena i kg stabljike Industrijske konoplje, te općenito neke informacije i saznanja, preporuke literature na ovu temu, linkova itd. slobodno ih napišite ovdje....

Istraživati ću po stranim forumima pa kada dođem do zanimljivih informcija navesti ću ih ovdje...
slvnc is offline  
Odgovori s citatom