Pogledaj jedan post
Old 18.05.2017., 23:15   #43
Plamenik eksplodira

Nedavno sam kupio kod "Sebastijana" plinski plamenik za kotlovinu, kotliće i ine takve stvari popularno zvan "tambura". Snaga mu je kako piše u pratećim papirima 5,5 kW. Navodno talijanski proizvod "Papillon".
Prilikom isprobavanja sam ga priključio na standardnu plinsku bocu pomoću regulatora kojem je izlazni tlak 50mbar, a nazivni protok 1,5kg/h. Plamen je bio trom, dosta narančast i dogodilo se da je u toku gorenja preskočio na sam ulaz plamenika direktno kod ventila uz čujnu eksploziju. To je bilo vani i nije bilo ni daška vjetra.
Promijenio sam regulator drugim kojim se može podešavati izlazni tlak i dobio puno stabilniji plamen plave boje. I u jednom i u drugom slučaju su otvori za usis zraka bili potpuno otvoreni. Stavio sam ga bez nogu u ložište kotlovine i počeo kuhati ali otprilike svakih 10 min je plamen preskakao s mjesta gdje treba goriti na mjesto gdje je ventil i gdje usisava zrak. Puhao je povremeno vjetar, a ventil na plameniku je bio prilično prigušen jer mi je bio dovoljan jako mali plamen. Otvori za zrak su bili potpuno otvoreni. Čini mi se da drugačije ni ne može, ako ih zatvaram odmah plamen postaje narančast.

Zna li netko zašto se to događa? To je priličan problem jer ne možeš ni na 2 minute otići i ostaviti da se krčka
santjer is offline  
Odgovori s citatom