Pogledaj jedan post
Old 18.12.2006., 19:43   #14
evo jos detalja koliko je kostalo ovo sto sam radio, moze nekom posluziti kao predracun, prije nego uce u investiciju da ima orjentaciju:
Sto se tice radova, bilo je kombinacije, nesto ja sa ocem, a jedan veci dio su radili majstori.
Posto nije bilo ploce na kuci, prvo smo pod krovom zasalovali i pod krovom izlili plocu radi nevremena da ne bi stan ispod prokisao.
Znaci u stanu ispod se zivjlo normalno.
To sam ja i otac pripremili, dasku za salung smo imali, a armiranje i betno nas je kostao 2000 KM (oko 8000 kn)
Sto se tice daljnjih radova, bila su dva majstora, otac, povremeno sam ja radio i jos dva dodatna radnika povremeno.
Sto se tice zidraskih i tesarskih radova to su radili isti ljudi, ta dva majstora.
Opet, oni su poznanici i nisu radili po pravoj dnevnici. Naplatili su 40 KM (160 Kn dan po jednom majstoru). Uz ovo su imali prevoz na radiliste i nazad kuci, imali su tri obroka, kafa, sok kad god su htjeli. Radili su po 12 sati a nekad i vise.
Sto se tice materijala, nemam pravu prestavu svega, jer je krovna konstrukcija uzete prosle godine a mislim da je njena vrijednst sada oko 3000 KM(12 000 kn).
Radnici(majstori) su naplatili 1500 + pomocni radnici koji su radili povremeno oko 300 KM( 7200 kn)
Pokrov je raden od lima lindap i on je kostao bez ugradnje 4200+prevoz 100 KM(17200 kn). ugradnju sam imao besplatno a mislim da bi i to kostalo oko 2000 KM (8000 kn) da je radila neka firama tj obrtnik u kojoj sam to kupio
Onda cigla, cimet, armiranje mislim da je i to izaslo oko 2800 KM(11200kn)
Tako da je ovo do sada sve ukupno kostalo oko 14 000 KM( 56 000 kn)
S tim da sam dobio gore oko 85 m2 stana, od kojeg su dvije sobe po nekih 20 m2, kupatilo oko 5do 6 m2 i jedan velika prostorija sa nekih 40 m2.
Stalariju sam narucio od dreveta, i to ce me kostati nesto malo povoljnije jer sam dobio povoljno drvenu gradu od koje ce se raditi a mislim da se me to kostati oko 2500 KM(10 000 kn) sto je ekstra povoljno. Tu ulaze samo prozori a nisam jos vrata narucio a ima oko 16 m2 otvora.
I mislim da mi treba jos toliko da bi to uredio da se moze useliti.
Parket sam kupio i bukovi je, cijena ne znam koliko je izasla. Trebam raditi glazure, kupatilo, struja, malterisanje, regips, izgolacija kamenom vunom, tako da ce se toga jos sakupiti.
Eto nadam se da te nisam prepao.
Ono sto sam ja kroz par stvari naucio, jeste da proracun koju ti svedes da ti je potreban, dodaj najmanje 30 % a ako planiras i vise neces se zeznuti.
Jer kako se poslovi rade, vidis puno stvari koje nisi predvidio a koje nose dosta novaca.
Kod mene se desilo sa dvije betnske grede koje povezuju cijelu kucu po duzini i koje su kostale oko 50 KM(2000 kn) o kojima ja nisam uposte razmisljao dok nije doslo do toga da su mi to majstori rekli da bi bilo dobro da se urade. Nisam odbio, je bi se sigurno poslije kajao a ne tu gresku mogao popraviti.
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom