Pogledaj jedan post
Old 26.09.2010., 17:26   #1411
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Prije svega moram naglasiti da ja nisam ginekolog tako da moje odgovore shvatite s velikom dozom rezerve i o svemu prodiskutirajte s ginekolozima, koji su svakako najkompetentniji što se Vaše problematike tiče.

Mislim da se signifikatnom (značajnom) proteinurijom u trudnoći smatra više od 300 mg/24 sata. Test traka registrira koncentraciju proteina (npr. u gramima po litri). Primijetite da to nije isto! Dakle, s jedne strane imamo masu, a s druge strane koncentraciju.

U općenitom, u trudnoći je normalno da se pronađe mala količina proteina u urinu, dakle, nalaz označen kao "trag" smatra se normalnim. Veća količina bjelančevina se označava s jednim do četiri križa. Obično se nalaz 1+ ili više smatra pokazateljem veće količine bjelančevina u mokraći od normalne.

Prisutnost bjelančevina u mokraći koja je udružena s povišenim krvnim tlakom (više od 140/90) može ukazivati na preeklampsiju, što svakako zahtijeva obvezatni liječnički pregled i nadzor.

S obzirom da vrijednosti Vašeg krvnog tlaka nisu prešle preporučenu granicu, a jednako tako niti vrijednosti bjelančevina u mokraći, mislim da će biti dovoljno da slijedite preporuku svoje ginekologinje (praćenje krvnog tlaka).

Što se nalaza urina tiče, sad ste me malo zbunili. Ukoliko sam dobro shvatio, najprije je postojao nalaz: "zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata". Nakon toga učinjena je urinokultura, koja je bila sterilna a sve prije oko 3 tjedna. Da bi unazad 2 dana trakica pokazala četiri križa leukocita u urinu. Jesam li dobro shvatio?

Mislim da je ginekologinja opet dobro postupila tako što je nakon prvotnog nalaza urina zatražila urinokulturu. Ponavljam još jednom: urinokultura je superiornija od analize test trakom!

Nadalje, Vaš prvotni nalaz urina ("zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata") ne isključuje kontaminaciju ("onečišćenje") sekretom iz rodnice i doticaj s kožom spolovila. Dapače, meni ovakav nalaz ne djeluje uvjerljivo za uroinfekt. Tako da je rezultat sterilne urinokulture razriješio ovu dilemu.

Sada je došao nalaz urina s četiri križa leukocita. Moguće je opet da se radi o kontaminaciji urina. Prema tome, ponovite još jednom analizu urina, za početak u ambulanti (bilo Vaše ginekologinje ili obiteljske/og liječnice/ka).

Pripazite na slijedeće detalje: treba dati uzorak prvog jutarnjeg urina, najbolje je da od posljednjeg mokrenja nije proteklo manje od 4 sata niti više od 8 sati, obvezatna toaleta spolovila (oprati nekoliko puta sapunom i vodom), ruke trebaju prilikom uzimanja uzorka biti oprane i čiste, prstima treba razmaknuti velike usne spolovila, prvi mlaz urina se intenzivno ispusti, a zatim se mokri bez prekida u sterilnu posudicu (mokraća ne smije teći po prstima, po koži niti po sluznici spolovila), prstima se ne smije dotaknuti unutrašnja strana poklopca niti posudice za skupljanje urina. Kao trudnici u 35. tjednu trudnoće razumijem da Vam je to malo teže izvesti, ali se pokušajte potruditi.

U slučaju da nalaz bude uredan, po svemu sudeći, u pitanju je bila kontaminacija. U slučaju ponovnog nalaza većeg broja leukocita ili drugih elemenata koji bi govorili za eventualnu upalu, napravite urinokulturu.

Nalaz CRP 4,8 mg/L ništa nam ne govori o postojanju infekcije donjeg dijela mokraćnog trakta. Znači, i s tom vrijednošću je moguća infekcija, a i ne mora je biti.

Eto, malo sam se umiješao previše u područje za koje nemam specijalizaciju. Ovo je, nažalost, sve što Vam mogu reći, za ostale nedoumice i detalje mislim da ćete puno kompetentniji odgovor dobiti od specijalista-ginekologa.

Pozdrav i želim Vama i Vašoj bebi sve najbolje.
Hvala na pojasnjenju od srca i lijep pozdrav
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom