Pogledaj jedan post
Old 10.10.2008., 03:33   #56
Quote:
Peyton Marie S. kaže: Pogledaj post
Poomoć ljudi imam problem sa jednim citatom, pošto sam ja stvarno tuka za pisanje a i za filozofiju poprilično zamolila bih vas za pomoć. Naime riječ je o Talesovom citatu:
"Najstrašnije od svega je bog, jer nije rođen; najljepši je svijet (kosmos) jer je božje djelo; najveći je prostor, jer sve obuhvata; najbrži je um (nus) jer kroz sve juri; najsilnija je nužnost jer svima vlada; najmudrije je vrijeme jer sve prolazi."
E sad moj zadatak je u formi filozofskog eseja objasniti ovaj citat i izložiti svoje mišljenje o njemu. Pa bih vas zamolila za par savjeta, teza i možda pokoju rečenicu
Hm, teško je iz našeg kuta gledišta komentirati ove navode jer ne poznajemo dovoljno kontekst doba u kojem su izrečeni; a i pitanje je da li se zadržala semantička sukladnost pri prijevodu sa grčkog na naš jezik. Ali evo nešto ću našvrljati

Quote:
Najstrašnije od svega je bog, jer nije rođen
ne znam što je to mom imenjaku toliko strašno u tome da se ne bude rođen, a da se postoji? kamen isto nije rođen, a postoji.. meni je recimo strašnije rođenje do kojeg je došlo bez prethodno obavljenog snošaja, kao što je slučaj kod rođenja božjeg sina, to je već nešto što može plašiti. dobro, istina da se kod nekih nižih vrsta biljaka javlja partenogeneza, ali ipak...

Quote:
najljepši je svijet (kosmos) jer je božje djelo
ovo je logički pogrešan sud; jer je besmisleno reći da je nešto lijepo jer je nečije djelo, nešto je lijepo ako odgovara našim kriterijima ljepote. npr. kao da ja kažem: ona djevojka je lijepa jer je kćer od M.K.; ili ova slika je lijepa jer je djelo poznatog norveškog slikara. mislim da se jednostavno radi o laskanju mog kolege upućenom gosp. nepokrenutom pokretaču, protiv čega ja zapravo i nemam ništa protiv, jer bogovi i služe zato da im se laska

Quote:
najveći je prostor, jer sve obuhvata
ovo je klasičan primjer tautologije, ali ipak bitan zbog formiranja apstraktnih pojmova koji su korišteni u kasnijoj filozofiji

Quote:
najbrži je um (nus) jer kroz sve juri
ovo je sasvim lijepo primjećeno, um je nekad toliko brz da i svjetlost pored njega počinje sličiti na kornjaču

Quote:
najsilnija je nužnost jer svima vlada
točno. ili kao što je rekao A. Schopenhauer, svaka pojava u ovom svijetu potpada pod načelo dovoljnog razloga. problem: da li i ljudskim djelovanjem upravlja nužda? neću odgovoriti na to pitanje

Quote:
najmudrije je vrijeme jer sve prolazi
malo je smiješno reći da je vrijeme mudro jer prolazi. isto kao i za rijeku reći da je mudra jer teče / ili za sunce da je mudro jer zalazi. mi smo mudri ako mu pustimo da prođe kad za to dođe vrijeme.

evo, nadam se da ćeš napisati nešto pametno, i da na to nećeš potrošiti previše vremena.
sretno
__________________
Ovaj svijet zaista je najbolji od svih mogućih.
Drugi Tales is offline  
Odgovori s citatom