Pogledaj jedan post
Old 17.10.2013., 23:35   #60
E sad je meni postalo nesto zanimljivo.
Pitao sam vas koliko je bilo Cincara u Srbiji prema zadnja 2 popisa. Ja sam pre manje od godinu dana gledao jedan dokumentarac na RTS-u bas o Cincarima koji me je veoma iznenadio i zainteresovao.
Naime, mene sada interesuje da li ima nekih veza izmedju Cincara i Vlaha istocne Srbije; 2 romejska naroda.
Jer, prema onom dokumentarcu po razrusenju cincarskog drevnog i velikog grada Moskopolja u Albaniji krajem 18. stoleca, Cincari su se odselili i mnogi su se doselili u ist. Srbiju, bili joj odani, imucni (kao sto su i bili u Albaniji), uticajni itd.
I ima jedna prica koja kaze da je Nikola Pasic poreklom Cincar,
(sto i nije neverovatno jer znamo da su i Branislav Nusic i Jovan Sterija Popovic bili Cincari) a Nikola Pasic je iz Zajecara.
I s obzirom da su se u istom kraju zatekli i Vlasi i dosljaci Cincari (cija bi nam potvrda mogla dakle biti i sam Nikola Pasic) to bi moglo znaciti da su te dve srodne grupe dosle u kontakt jedna sa drugom; ali su se ipak dosta malobrojniji Cincari verovatno utopili u vlasku, blisku nacionalnost, a znamo da je tada Vlaha u istocnoj Srbiji bilo gomila, to najbolje Lookey zna
Da li vi dakle znate nesto o tome?
Inace Lookey nisu li ipak Vlasi Srbiji drugaciji od Rumuna. Jer oni pripadaju istoj grupi naroda, samo ne znam na kojem stupnju (da li npr. kao svi Juzni Sloveni medjusobno ili svi Sloveni); dakle nije mi poznato koliko su srodni, a kazu da imaju drugaciji i osoben jezik, drugaciji od rumunskog, tako sam barem citao u novinama kada je ta prica o rumunizaciji Vlaha bila aktuelna. Ja sam mislio da su to 2 odvojena naroda.
komanin is offline