Pogledaj jedan post
Old 20.12.2016., 21:03   #1
Dva pitanja o hedonizmu

Evo dva misaona eksperimenta koji se tiču hedonizma. Zanima me kako biste postupili u oba slučaja.

1) "Stroj doživljaja" iliti "experience machine". Ovo je slavni misaoni eksperiment Roberta Nozicka. Od nekoliko verzija, ona koju sam ja čuo glasi ovako: recimo da postoji nekakva hi-tech kabina koja vam, kada uđete u nju, pruža osjećaj nezamislive ugode, dakle samo jedan neopisivo dobar osjećaj za drugim. Sva fizička i psihička patnja je ulaskom u kabinu eliminirana, postoji samo iznimna ugoda. Međutim, kabina utječe na vaše tijelo tako da ga deformira i poružnjava, što vi unutar kabine naravno ne možete osjetiti. No, ako prije ulaska već znate da će vas kabina preoblikovati u nešto ovakvo , biste li svejedno ušli u kabinu?

2) Ovo je varijacija na slavni "trolley problem". Zamislite vagon koji nekontrolirano ide prema osobi u spomenutoj kabini ugode koja se nalazi na tračnicama. Vi se nalazite kraj poluge koja, ako ju povučete, preusmjerava vagon na drugi kolosijek, gdje je pak jedna "normalna" osoba svezana za tračnice. Što je po vama poželjnije; prekinuti život prepun ugode ili obični život? Koji bi život po vama više vrijedio? Naravno da će osoba u kabini bezbolno umrijeti jer neće osjetiti udar vagona.
Gaša is offline  
Odgovori s citatom