Pogledaj jedan post
Old 11.07.2017., 13:45   #69
ma ja mislim da je to neki večernjakov spin...vjerojatno postoje određene struje u Njemačkoj koje smatraju da je unitarizacija dobro rješenje ali daleko je od ikakvog lobija a kamoli državne politike. Nečije osobno mišljenje i to je to.

Današnji intervju

Quote:
McALLISTER: Federalne strukture povijesno su prikladne za pružanje političke stabilnosti. Hrvati s razlogom frustrirani

David McAllister, njemački europarlamentarac, trenutačno je predsjedatelj Vanjskopolitičkoga odbora Europskog parlamenta (AFET) i voditelj izaslanstva Europskog parlamenta zaduženoga za Srbiju.
Dobri poznavatelji zbivanja u Njemačkoj i EU predviđaju mu uzlazni politički put. Vrlo dobro poznaje odnose u regiji jugoistoka Europe i blizak je suradnik njemačke kancelarke i šefice CDU-a Angele Merkel koja je u dva navrata inzistirala da postane glavni tajnik njezine stranke. U razgovoru za Večernji list otkriva odlično poznavanje prilika u BIH i na Balkanu.

Europski parlament je u nedavnoj rezoluciji predložio BiH da prihvati načela federalizma, supsidijarnosti i legitimne zastupljenosti, ali se političari iz Sarajeva snažno protive tome. Koji je vaš komentar?

-Uspostava istinskog pluralističkog društva, poduprtoga političkim sustavom koji nastoji prihvatiti tri konstitutivna naroda zemlje, mora biti prioritet Bosne i Hercegovine. Federalne strukture povijesno su prikladne za pružanje političke stabilnosti i poticanje konsenzusa. Bh. Hrvati osjećaju frustracije zbog svoga položaja u BiH, nadvladani od Bošnjaka i Srba, bez svojih javnih medija…

https://www.vecernji.hr/vijesti/bih-...lister-1181942
uglavnom, nevezano za ovu epizodu s njemačkom, trenutno su karte hrvatskom pitanju u bih sasvim solidno naklonjene, to je nemiran ocean u kojem plovi naša mala lađa, role je djelomično u pravu što se tiče utjecaja...ali određena mogućnost manevra postoji i ja bi rekao da se ovaj trenutni vjetar u leđa dosta dobro koristi. Dom naroda je legalistički i ustavno vraćen, i to je trajna stvar, sljedeće vjetrove koji budu kontra nas će sa kontrolom doma naroda politički puno lakše istrpit. Već sada možemo reć da se velikomuslimanska vizija federacije raspala...ostaje samo da ih prođe trenutni šok i da prihvate stanje na terenu.

Zadnje uređivanje Samo jako! 1994 : 11.07.2017. at 14:06.
Samo jako! 1994 is offline