Pogledaj jedan post
Old 26.03.2009., 17:12   #99
Quote:
Yoko&John kaže: Pogledaj post
Majka sam šestero djece,od njih je petero(21,15,13,11,9god)kada god im se ukaže prilika da šmugnu na net odu na taj face...
Kada ih pitam što je to ,oni :dopisujemo se friendovima,upoznajemo,ali odmah tu stranicu skriju....
Ma, to nema veze s facebookom, vec s onim sto je odavno poznato sukob generacija. I inace roditelji i djeca pripadaju razlicitoj generaciji (ustvari, to je i znacenje rijeci generacija), odrasli su uz druge vrijednosti i druge stvari su im normalne i uobicajene. To ne znaci da je sve to lose i slicno.

Recimo, ja imam 39 godina i relativno rano prema svojim vrsnjacima sam poceo s kompjuterom (kad sam imao 11 godina). A djeca od prijatelja od malih nogu imaju posla s kompjuterom, mobitelom i slicno. Ukratko, oni to dozivljavaju drugacije.

I jasno da sve ima svoje pozitivne i negativne strane. A kao utjeha, djeca dobijaju osjecaj sto je dobro i sto je lose negdje do cca. 6 godine, nakon toga se moze jos nesto uraditi, ali ne onaj osnovni osjecaj sto je dobro i sto je lose. Ako je covjek pogrijesio prije u odgoju, kasno je.

I razumijem zasto se neka majka brine za svoju djecu, to je pohvalno, ali treba shvatiti i kolika se kontrola zaista ima. Samo forsirati da je to lose stvara averziju djece prema vama, zato i skrivaju, jer izmedu ostalog zele privatnost (tko ne zeli), a i znaju da bi to i tako proglasili necim losim. Ako zelite znati sto rade, onda morate znati da ih vi morate moliti za pomoc, a ne naredivati. Dakle, zamolite ih da vam pokazu sto rade, kako to rade, ali ne u smislu da ih kontrolirate, vec da vama pokazu sto je to, kako se to koristi, jer vi to ne znate (sto vjerojatno i ne znate). I onda, kroz razgovor s njima opet mozete steci povjerenje, mogu vas pustiti u svoj krug, a pored toga cete ih nauciti i kako je to kad oni nekog uce i poucavaju, te samim time dajete i te kako odlicnu odgojnu lekciju. Djeca obicno od roditelja ocekuje da im samo nesto brane, a rijetko kad imaju priliku da pokazu nesto roditeljima sto oni ne znaju.

A kontrola je uvijek relativan pojam. Kad mislite da ju imate, obicno ju nemate, kad mislite da ju nemate, mozda ju ipak imate i slicno. A i potpuna kontrola je i tako beskorisna, jer ne postoji. Postoji odvise faktora i ne mozete nikad situaciju kontrolirati potpuno, iako se covjek nada da moze.

Dakle, probajte shvatiti sto ih interesira i zasto, naucite nesto od njih, pustite ih da vas tome pouce, a i oni ce iz toga nesto nauciti, sto im i te kako moze koristiti.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom