Pogledaj jedan post
Old 07.01.2009., 13:05   #1282
Quote:
zzvrh kaže: Pogledaj post
Našao sam tekst jednog od pionira LASIK-a (dr.Sher) koji ipak preporuča advanced PRK metodu u odnosu na LASIK: http://www.drsher.com/pdf/SherNews-Issue-5.pdf

Uvodna rečenica iz tog članka kaže da bi Jolac i Tommy13 trebali nabaviti kakvu diplomu (valjda je akcija INDEX završila) i postati oftamolozi:

If you understand the meaning of a series of
acronyms such as LASIK, PRK, ASA, Epi‐LASIK,
LASEK, you are in the minority and should
consider a career in ophthalmology.


Inače, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve LASER forumaše. Kad ulovim malo više vremena, budem opisao svoje nedavno iskustvo sa kvalifikacijsko konzultacijskim pregledom u Visumedu nakon kojeg sam na osnovu onog što sam čuo i vidio u Visumed-u te na bazi informacija sa ovog foruma zauvijek odustao od LASIK-a ali ipak razmišljam o advanced PRK opearciji dok još malo istražim što je najbolje napraviti u svezi buduće staračke dalekovidnosti obzirom da imam 40 g.

Zanima me da li je MONOVISION najbolja opcija (ne sviđa mi se to da nemam istu/približnu dioptriju na oba oka) ili bi možda korekcija PRK-om na nekih -0,25D do -0,5D na oba oka također odgodila potrebu za naočalama za čitanje a ne bi prestavljala problem za daljinski vid (za vožnju, tenis,...)? Inače trenutno na oba oka mi je dioptrija oko -4,5 sa malim astigmatizmima (-0,5, -0,75).

Osim toga, obzirom da već sada imam manje starbust-ove, zanima me i da li se advanced PRK sa wavefront tehnologijom može takve aberacije višeg reda smanjiti ili ta tehnologija ipak samo daje neku vjerojatnost da se takve aberacije neće povećati?
Korekcija na -0,5 na oba oka bi znatno odgodila potrebu za naočalama na blizu,ali cijena toga je po meni previsoka,jer vid na daljinu tada stradava za otprilike 30-40posto u lošijim osvjetljenjima,sa takvom vidnom oštrinom se kod nas smije vozit,jer kriterij dobivanja vozačke je oštrina 0,5 u većini zemalja,a kod nas 0,8,ali u zbroju na oba oka,sa time da ako se na sistematskom utvrdi dioptrija koja kvari vid van okvira 1,0 vidne oštrine,tada daju ograničenje makar to bilo samo -0,25,tek ljudi koji sa najboljom mogućom staklenom korekcijom postižu manje od 1,0vidne oštrine ili je njihov maksimum npr. 0,5vidne oštrine,a da pritom nemaju dioptrije nevrijedi to pravilo da moraju vozit sa 1,0vidnom oštrinom(jer to nikako nemogu ostvarit).Čak sam čuo za primjer gdje je neko imao -0,25 na jedno oko i dobio ograničenje uz obavezno nošenje naočala.Vjerujem da je -0,5 dovoljno za igrat tenis,(Ivanišević je se -1,25 bez pomagala na dnevnom svjetlu mogao).

Monovision nije za sve,jer otprilike 20posto ljudi se nemogu na to naviknut,tj. mozak im svejedno vidi sliku "nekorištenog oka" i tako nastaje zamućena i/ili dupla slika,ali sve se to da testirat.Ja sam isprobao tako da sam stavio jednu kontaktnu leću na dominantno oko,a drugo je ostalo kratkovidno za -1,moj vid na daljinu je isti kao i sa dvije kontaktne leće,dok je vid na blizu dobar,ali ipak nešto lošiji(što nestaje kad zatvorim makar jedno oko),možda se radi o tome da moja visoka akomodacijska moć uvodi zbrku koje oko da preuzme sliku kod gledanja blizu pošto mi je blizina u dometu oba oka,a kod ljudi slabije akomodacije u dometu jednog oka.
Neznam za proceduru ispitivanja u klinikama,ali važno je da ako se odlučiš za to varijantu da se upoznaš prije operacije sa monovision vidom.To moš i sam na način da na jedno oko staviš 1-1,5 dioptriju slabiju od potrebne(to je onda oko za blizu),a na drugo oko svoju standardnu dioptriju(to je oko za daleko) onda provjeriš vid na blizu i daleko u malo duljem periodu kroz razna osvjetljenja i udaljenosti.Za neuspjeli monovision uostalom naočale uvijek uspješno rješavaju vizualne probleme.

Aberacije višeg reda nakon operacije u nekim slučajevima sa smanjuju,u nekim porastu,ali starburst prije operacije nastaje isključivo zbog nepravilnosti rubnih djelova na raširenoj noćnoj zjenici,a na tom području laser je najmanje moćan da ispravlja aberacije,pošto tu već djeluje slabija optička ili tranzicijska zona lasera i zato mislim da je nemoguće da će ti se to bitnije smanjit,eventualno se može povećat,što ovisi o širini zjenica mjerenih u mraku,tako da ako se odlučiš za operaciju pitaj za infracrveni pupilometar i mjerenje zjenica koje mora bit vršeno u potpunom mraku sa nefokusiranim okom.O mom iskustvu sa mjerenjem zjenica moš čitat od strane 26.I naravno oko po oko sa vremenskim razmakom.

Zadnje uređivanje Jolac : 07.01.2009. at 13:10.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom