Pogledaj jedan post
Old 05.01.2012., 14:15   #70
Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
...neminovno je vodilo do rata. Srbija je za nj bila odavno spremna. Ne, ništa od toga se ne čini, jer je nebitno, odnosno daje alibi Srbima glede pobune.
Kad sam prvi put čuo ove sulude teze (čuo sam ih i prije nego što sam došao na forum), pomislio sam da se ta osoba šali. U daljnjim razgovorima shvatio sam da se radi o radikalnoj indoktrinaciji, kao da se živjelo u Srbiji od 1985 do danas bez pristupa kritičkom tisku koji je nakon srpskog poraza okrivio Miloševića za sve. To je selektivni nastavak indoktrinacije svih koji žele slušati, posebna melodija za Srbe je "Srbija do Virovitice-Karlovca-Karlobaga", nesrbima se svira "Tuđman je kriv za sve u Hrvatskoj, Izetbegović u BiH", svaki normalan pristup temi se opstruira i odbija jer riječ je o dogmama.

Netko mirne duše tvrdi da su Srbija i hrvatski Srbi bili spremni za rat, Hrvati i Hrvatska nisu, te u toj su situaciji Hrvati morali šutjeti i trpjeti što god se dogodilo da do otvorenog rata ne bi došlo, nego bi "bio mir". Kako Hrvati nisu šutjeli, dali su alibi Srbima za pobunu i rat. Suverenost Hrvatske ne postoji, pravo Hrvata na svoju državu ne postoji, postoji samo pravo šutjeti i dati Srbima koji su spremni na rat da nam prekroje Hrvatsku kako žele, da nas ubijaju kako žele.

Protiv takve retorike (to je retorika, to su dogme bez ikakve veze s razumom, intelektom i činjenicama, to nije ni demagogija) nema lijeka, dogme se ne mogu pobiti jer nisu rezultat činjenica i iskustva, nego vjere.

Može se postaviti pitanje zašto Srbi nisu spriječili srbovanje Miloševića, Vuka Karadžića, Šešelja, ali naoružani Srbi nikad ne mogu biti krivi za rat, samo nenaoružani Hrvati mogu biti krivi za rat.

Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
Da se glumilo jugoslavenstvo, s građanskom, reformističkom, a ne nacionalističkom opcijom, e tada bi RH uz sebe imala MZ, USA i EU te do rata vjerojatno ne bi ni došlo !
MZ je pokazala svoju snagu u Hrvatskoj i BiH, Vukovaru i Srebrenici. Svježe je u sjećanju kako je Šljivančanin vikao na novinare i Crveni križ dok su četnici odvozili ranjenike na klanje na Ovčaru. SAD je pokazao snagu tek 1999. u operaciji Deliberate Force, kad su Srbi u Beogradu vidjeli prvi put nakon WWII "pade bomba na Beograd".

Jedina dobra stvar u ovoj iracionalnoj retorici je što ju nitko normalan i racionalan ne može shvatiti i braniti, jer nema se što shvatiti, dogme se ne mogu racionalno argumentirati i braniti.
__________________
Druže Tito ljubičice crna odveze nam žito, do posljednjeg zrna. Druže Tito, ljubičice bela, tebe voli, domovina cela.
- Koja od ove dvije strofe zvuči realnije, koja je odraz stvarnoga mišljenja naroda?
justificije is offline  
Odgovori s citatom