Pogledaj jedan post
Old 28.12.2002., 05:57   #57
Quote:
Jango Fett kaže: E, sad pitanje je što je tu logično, da postoji Bog ili ne? Pa naravno da ovdje o tome nema govora - vjera se ne osniva na logici, već vjerovanju u nešto što ne mora biti logično i ta logičnost nije uopće u pitanju.
A ko je to rekao da se vjera ne zasniva na logici, moliću finu?!? Je li to neki kršćanski kliše? To pitam jer i mnogi od njih tvrde kako je vjera razumu neshvatljiva i da treba samo vjerovati. Ako je to u pitanju, onda valjda znaš makar toliko da postoje i drugi religijski koncepti, osim kršćanstva, pa i da se cijela filozofija (kao put ka Bogu) temelji na logici. A sad bi ti eto pobijao sve filozofe nama znane, koji rekoše da Bog ima i postoji.

Ja kažem da se religija zasniva na logici. Jedino se možda kakva politeistička nadristruktura bazira isključivo na vjerovanju i odbacuje logiku, ali istinska religija ne može doći u sukob sa logikom. Ako nešto u njoj ima nelogično (od čega nije imuna ni jedna vjera) taj dio treba odbaciti i time ju očistiti! Generalno, religija ne mora nužno biti u sukobu sa logikom!
Quote:
Jango Fett kaže: Ja, ako hoćeš, mogu dokazati da Bog ne postoji, a jedino što mi možeš ti dokazati jest samo da vjeruješ da Bog postoji.
Ufffff!!!!! hajde to dokaži, pliz, evo nestrpljiv sam već od ovoga trena. Najveći umovi svijeta nisu imali smjelosti negirati Boga, eto recimo jedan Stiven Hoking (USA) najveći živi fizičar današnjice. Da ti citiram jedan njegov dio, da vidiš kako razmišlja učen i oprezan čovjek posvećen znanosti? Hoćeš?
Quote:
Jango Fett kaže: U ovoj temi, Bog i čovječanstvo, jedna je stvar dokaziva, jedna nije...
To ti samo misliš, dragi Jango! Dokaži koja je dokaziva a koja nije, i zašto jedna jeste a druga nije. Hajde, čekam.
Quote:
Jango Fett kaže: Jedna je stvar logike, druga je stvar vjerovanja.
Krivo! Ti već u startu izlažež da je nepostojanje Boga logičkim putem dokazivo, dok za postojanje unaprijed kažeš da je dokazivo. Bolje ovako reći: Od dvije tvrdnje (Boga ima - Boga nema) jedna je tačna druga nije! Samo to može biti temelj za dijaloga, dok ti (suprotno ovome) unaprijed isključuješ jednu mogućnosti, na korist druge. Daj, dakle, dokaz, čekam!
Shady is offline  
Odgovori s citatom