Tema: Celibat
Pogledaj jedan post
Old 05.12.2008., 11:40   #14
Celibat sam po sebi, zbog svog glavnog atributa – seksa, izaziva kontroverze, ostavlja dojam, svako ima svoje mišljenje, polazeći od sebe, ili drugih. To nije čudno, jer seks spada u osnovne ljudske nagone, kao i hrana, za preživljavanjem.

Celibat nije nešto što se smije nametati, propisivati. Poznato je do kakvih to devijacija ponašanja vodi. Radi se o moćnoj energiji, koja potiskivanjem postaje destruktivna.
To nije jednostavno suzdržavanje od seksualnih odnosa, nego gradi cijelu filozofiju oko sebe.
Zahtjeva svjesnog pojedinca, pri čemu ne mislim da taj ili ta to radi (isključivo) iz nekog praktičnog razloga s polja duhovnosti.

Zanimljivo je to sublimiranje seksualne energije koje se događa uslijed apstiniranja. Prvotno kaotična (zbog nezadovoljenja), postepeno počinje stvarati svoj tok i 'podiže se', širi našim tijelom i duhom, kao da iz nižih razina napušta svoje bivanje kako bi se 'rasporedila'. Oni koji znaju, ima li to veze s kundalini?

Quote:
florine kaže: Pogledaj post
također me zanima, što mislite tko bi trebao biti u celibatu, da li je to disciplina za odabrane ili za svekoliki puk?
Ništa nije za svakoga, tako ni celibat. U celibatu bi trebao biti svatko tko zna Zašto to radi.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom