Pogledaj jedan post
Old 21.05.2010., 08:50   #2
Quote:
bjelovarcanka kaže: Pogledaj post
hej..imam jedan problem...vec par dana imam iscjedak tekuci i obilni ,smedji..sa neugodnim mirisom ,, na aceton,, i pece me pri mokrenju...i boli me donji dio trbuha,,, i neki dan sam uocila na dnevnom ulosku kristalice ,,,i uzasan miris na aceton...jak... sta bi to moglo biti!
Moguće je da imaš povišeni šećer u krvi (hiperglikemija). Obavezno hitno idi kod liječnika! Ukoliko imaš dijabetes, on se mora odmah početi držati pod kontrolom.

O hiperglikemiji:
HIPERGLIKEMIJA - visoka razina glukoze u krvi
- zbog nepravilne prehrane i uzimanja prevelike količine hrane, osobito ugljikohidrata
- zbog nedovoljne tjelesne aktivnosti
- za vrijeme akutnih bolesti (virusne infekcije, povišena temperatura, akutno stresno stanje)
- zbog uzimanja nedovoljne količine lijeka (tableta ili inzulina)
- zbog neredovite samokontrole i kontrole te nedostatne skrbi za vlastito zdravlje

ZNAKOVI HIPERGLIKEMIJE:

* suha usta i žeđ
* učestalo mokrenje
* zamućen vid
* svrbež kože i sluznice
* crvenilo lica
* miris acetona u dahu
* usporen rad srca
* produbljeno disanje
* POREMEĆAJ SVIJESTI DO KOME

KAKO MOGU I MORAM POMOĆI?
Izmjeriti razinu glukoze u krvi i mokraći te ketone (aceton) u mokraći. Ako je hiperglikemija blaga, bez ketona ali s velikom količinom glukoze u mokraći:
- popiti veću količinu (1-2 L) tekućine (čaj, mineralna ili obična voda)
- pojačati tjelesnu aktivnost (trčanje, kućna gimnastika i sl.)
- u sljedećem obroku smanjiti količinu ugljikohidrata

Ako je hiperglikemija teža, a prisutni su i ketoni i glukoza u mokraći:
- popiti veću količinu (2-3 L) tekućine
- povisiti dozu lijeka koji se uzima (veći broj tableta ili dodati 4-6 jedinica brzodjelujućeg inzulina)
- uzeti 2 tablete sode bikarbone uz 1 L čaja, ako ketoni ne nestaju iz mokraće
- glukozu u krvi mjeriti svaki sat, glukozu i ketone u mokraći prilikom svakog mokrenja, voditi dnevnik
- ako simptomi ne nestaju i glukoza u krvi ne pada, javiti se liječniku

U slučaju akutnih bolesti (infekcija i povišena tjelesna temperatura):
Usprkos smanjenoj potrebi za hranom, razina glukoze u krvi raste, pa je propisano liječenje potrebno nastaviti ili ga čak pojačati. Ako bolesnik već uzima maksimalnu količinu tableta, potrebno je uključiti liječenje inzulinom dok traje infekcija. Inzulin više neće biti potreban kada se izliječi akutna bolest. Ako se bolesnik već liječi inzulinom, potrebno je povećati dozu prema razini glukoze u krvi. Stoga razinu glukoze valja mjeriti svaki sat.


Izvor
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom